V neděli 25. února uplynulo 45 let od broadwayské premiéry jednoho z nejoriginálnějších opusů Stephena Sondheima, muzikálu A Little Night Music, tedy Malá noční hudba.

Inspirací či přímo předlohou muzikálu se stal jeden z prvních filmů Ingmara Bergmana z roku 1955, Úsměvy letní noci. Ten zase naopak volně čerpal z Shakespearovy komedie Sen noci svatojánské. Spletitý děj muzikálu je zasazen do Švédska na počátku 20. století. Vypráví o Fredriku Egermanovi, muži v nejlepších letech, který je ženatý s mladičkou a všemi obdivovanou Anne. V jejich manželství to však skřípe, Anne odmítá naplnit své manželské povinnosti, a Fredrik, vážený právník, navazuje na svůj dávný flirt s herečkou Desirée. Do děje však zasahují ještě další postavy, především milenec Desirée, hrabě Carl-Magnus, a Henrik, Fredrikův syn z prvního manželství, kterého přitahuje jen o rok starší nevlastní matka Anne.

Muzikál měl premiéru 25. února 1973 v Shubertově divadle na Broadwayi. Kromě zdařilé adaptace libreta Hugh Wheelera je tento divadelní klenot dodnes ceněný pro výjimečné hudební kvality. Skladatelsky husarským kouskem je pak kompoziční technika. Stephen Sondheim totiž tematicky prokomponovaný muzikál napsal výhradně ve ¾ rytmu. Režisérem premiérové inscenace byl Sondheimův dvorní režisér Harold Prince. Pozoruhodné je, že zatímco na londýnském West Endu byla Malá noční hudba uvedena celkem čtyřikrát, na Broadway se Sondheimovo dílo podívalo podruhé až v roce 2009, a to díky přenesení londýnské inscenace z divadla Menier Chocolate Factory.

Více než muzikálové produkce však Malou noční hudbu uvádí operní domy, a to nejen ve Spojených státech, ale také v Evropě. Ačkoli je jméno Stephena Sondheima u nás pořád tak trochu neznámé, tento muzikál byl na území bývalého Československa už jednou proveden. Stalo se tak na jevišti Slovenského národního divadla v Bratislavě, kde měl premiéru v roce 1996. Sondheimovský muzikál je disciplínou pro hudebně vzdělané interprety i diváky; právě z Malé noční hudby ale zároveň pochází snad jediný skutečně známý hit Stephena Sondheima, píseň Send in the Clowns.

.

45 LET SONDHEIMOVY MALÉ NOČNÍ HUDBY