451° FAHRENHEITA: ČESKÝ ANTIUTOPICKÝ MUZIKÁL

Před pětadvaceti lety, konkrétně 1. března 1994, měl v Praze na scéně Hudebního divadla Karlín premiéru původní muzikál 451 stupňů Fahrenheita, který vznikl na půdorysu slavného románu Raye Bradburyho.

Přestože muzikál příliš úspěšný nebyl, patří bezesporu nesmazatelně k době, ve které vznikl. V první polovině 90. let se v České republice formoval moderní muzikál superlativů a Fahrenheit byl pokusem o spojení soukromé divadelní produkce se scénou subvencovanou. Na scéně karlínského divadla jej uvedl producent Adam Novák, a to s převahou herců a zpěváků angažovaných pouze pro tuto inscenaci. Autorem muzikálu byl skladatel Jiří Bareš a texty napsal Pavel Vrba.

Diváci se zde vydávají do světa diktatury, kde je přísně zakázáno číst a vlastnit jakékoli knihy. Pokud někdo tento zákaz poruší, jsou mu všechny knížky zabaveny a spáleny – a teplota 451 stupňů Fahrenheita je právě onou teplotou, při které začíná hořet papír. Jediným zdrojem zábavy a informací se v tomto fiktivním světě stávají takzvané telestěny, obrovské ploché televizní obrazovky. Co tedy bylo ještě v roce 1994 výletem do světa sci-fi, se dnes stalo prakticky realitou.