Kdyby existovala zvláštní cena za nejvyšší počet verzí téhož díla, pak by ji musel získat Candide amerického skladatele Leonarda Bernsteina. Od premiéry první muzikálové verze s libretem Lillian Hellmanové podle slavné Voltairovy novely uplynulo 1. prosince už 60 let. Avšak toto první uvedení muzikálového Candida v broadwayském divadle Martina Becka bylo jen pouhé tři měsíce po premiéře pro nezájem publika staženo z repertoáru – i když jeho nahrávce se dařilo v žebříčcích prodeje LP desek.

 

Po neúspěchu v New Yorku se Candide vydal v roce 1959 do Londýna, kde se dočkal pouhých 60 repríz, a poté na dlouhý čas zmizel ze scény. Leonard Bernstein však své oblíbené dílo nezatratil a po řadu let se snažil přepracovat Candida do ideální podoby. Na začátku 70. let se nové koncepce chopili Bernsteinovi tvůrčí spolupracovníci Harold Prince a Stephen Sondheim.

 

V roce 1973 tak po mnoha pracovních verzích vznikla inscenace s novým libretem Hugh Wheelera a také texty Leonarda Bernsteina. Diváci v newyorském Broadway Theatre se stali součástí scénografie a režijní koncepce Harolda Prince využívala i efektní cirkusové atmosféry.

60 LET PROMĚN MUZIKÁLU CANDIDE