ADAPTACE TOLSTÉHO NA BROADWAYI

Slavný ruský spisovatel Lev Nikolajevič Tolstoj byl všestrannou literární osobností, psal díla prozaická i dramatická a působil též jako publicista, filosof a pedagog. Jeho literární tvorba je velmi různorodá, stejně jako byl jeho život. Základními Tolstého hodnotami byla láska k bližnímu a odmítání násilí. Tyto myšlenky se prolínaly celým jeho dílem a výrazně ovlivnily některé pacifisty žijící na přelomu 19. a 20. století.

 

Patrně největšího úspěchu dosáhla z jeho díla čtyřdílná románová epopej Vojna a mír, vydaná v roce 1869, jež patří mezi nejvýznamnější milníky světové literatury. V románu vystupuje více než 250 postav včetně skutečných historických osobností – cara Alexandra I., císaře Napoleona či generála Kutuzova. Komorní scény ze života vyšší společnosti a milostná vzplanutí a dobrodružství se tu střídají s líčením historických událostí a boje ruského lidu proti Napoleonovi.

 

Román Vojna a mír se během let dočkal celé řady filmových a televizních zpracování. V roce 2012 se nechal románem inspirovat i skladatel a libretista Dave Malloy a vytvořil muzikál s názvem Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812. Muzikál vychází z části druhého dílu slavného románu a vypráví příběh devatenáctileté dívky Nataši Rostovové, dobrého přítele jejího snoubence, Pierra Bezuchova, a zhýralého knížecího syna Anatola Kuragina, jenž o Natašu jeví zájem.

 

Poprvé byl nový muzikál proveden amatéry v říjnu 2012, posléze se dočkal i další, tentokrát profesionální inscenace a letos od 1. listopadu je k vidění přímo na newyorské Broadwayi – v hlavní roli Pierra tam účinkuje populární zpěvák Josh Groban.