ANNA A KRÁL NA PLÁTNĚ KIN

Od poloviny června uvádí londýnské divadlo Palladium slavný americký muzikál The King and I. Jedná se však pouze o limitovanou produkci, jejíž derniéra je naplánována už na sobotu 29. září.

Klasický muzikál Král a já napsali v polovině minulého století skladatel Richard Rodgers a libretista Oscar Hammerstein II. na námět románu Margaret Landon Anna a král Siamu. Hlavní postavou je Anna, kultivovaná anglická lady, jež přijíždí do Bangkoku, aby zde na královském dvoře vyučovala královy děti. Po příjezdu do paláce ale zjišťuje, že král je velmi svérázný muž pevných zásad s početným harémem i potomstvem. Vyžaduje, aby se mu jeho ženy a děti klaněly a byly mu naprosto oddány. Zároveň by ale byl rád dobrým manželem i otcem. Sympatická učitelka si brzy zamiluje nejen své žáky, ale začne mít i nemalý vliv na samotného krále.

Světová premiéra muzikálové verze se uskutečnila v roce 1951 na Broadwayi, titul se stal okamžitě hitem a během několikaletého uvádění se dočkal více než dvanácti set repríz. Zatím poslední broadwayské nastudování muzikálu mělo premiéru v dubnu 2015. V titulních úlohách se objevil populární filmový herec Ken Watanabe, známý z filmů Poslední samuraj či Gejša, a muzikálová a operní zpěvačka Kelli O’Hara, jež za svůj výkon v roli Anny získala prestižní divadelní cenu Tony.

Právě díky obrovskému zájmu amerických diváků se producenti rozhodli úspěšnou inscenaci muzikálu přivézt také na londýnský West End. V rámci exkluzivního tříměsíčního uvádění tak mělo anglické publikum možnost vidět stejnou ústřední dvojici jako na Broadwayi. A přestože už zanedlouho produkce muzikálu Král a já v Londýně skončí, pro všechny fanoušky je tu dobrá zpráva. V těchto dnech bylo totiž ohlášeno, že úspěšný muzikál byl natočen a 29. listopadu bude promítán v kinech po celé Evropě.