ARTUŠOVSKÁ HŘÍČKA JE I PO 15 LETECH V KURZU

Komediální muzikál Spamalot slaví 15 let od své světové premiéry. Kultovní snímek Monty Python a Svatý grál, z něhož vychází, se divákům představil už v roce 1975, přesně o třicet let později se pak konala broadwayská premiéra muzikálové verze pod názvem Monty Python´s Spamalot.

Muzikál s hudbou Johna Du Preze a Erica Idlea, který rovněž vytvořil libreto a texty písní, je inspirovaný artušovskými legendami a nepostrádá nic z osobitého humoru britské komediální skupiny Monty Python. První předpremiéry se divákům představily už v prosinci 2004, oficiální premiéra se odehrála 9. ledna 2005 v Chicagu. Už o měsíc později se pak muzikál přesunul i na Broadway. Okamžitě se z něj stal hit a vysloužil si 14 nominací na cenu Tony, z nichž však proměnil pouze tři – získal ovšem tu nejdůležitější, ocenění za nejlepší muzikál roku. Inscenace zůstala na repertoáru téměř čtyři roky, než se po téměř šestnácti stech odehraných reprízách dočkala v lednu roku 2009 derniéry.

Do Evropy Spamalot zamířil nejprve na londýnský West End, kde jej diváci mohli vidět od října 2006 více než dva roky. Následovalo britské turné a po něm opět návrat na West End, byť jen na omezený počet repríz. Vedle Broadwaye a West Endu se ale titul dočkal uvedení i v řadě dalších zemí, například ve Španělsku, Německu, Maďarsku, Mexiku, Japonsku nebo v Jižní Koreji. Znát ho mohou také diváci čeští, a to ve dvou různých překladech.

Česká premiéra se odehrála v březnu 2010 v plzeňském divadle J. K. Tyla v překladu Adama Nováka. Inscenace režiséra Romana Meluzína se těšila značné divácké oblibě a na repertoáru zůstala přes pět let. V roce 2014 nastudovali muzikál v libereckém divadle F. X. Šaldy, kde se hrál čtyři roky. Zatím poslední českou inscenaci v novém překladu Zuzany Čtveráčkové uvedlo Městské divadlo Brno v dubnu 2018 a za velkého zájmu diváků je stále na repertoáru.