BERNADETTE PETERS: NESTÁRNOUCÍ BROADWAYSKÁ DIVA

Na konci února oslavila životní jubileum jedna z největších ikon amerického hudebního divadla, herečka, zpěvačka a také spisovatelka Bernadette Peters. Aktuálně ji američtí diváci mohou vidět v titulní roli nejnovějšího broadwayského revivalu slavného muzikálu Hello, Dolly!.

Bernadette Peters, rozená Bernadette Lazzara, se narodila 28. února 1948 ve čtvrti Queens v New Yorku. Poprvé na jevišti vystupovala už jako dítě. Ve třinácti letech se objevila v company muzikálu Gypsy v rámci národního turné a o tři roky později pak také coby jedna z dcer kapitána von Trappa v muzikálu The Sound of Music. Ve dvaceti letech byla obsazena do broadwayského muzikálu George M!, v němž se naplno projevil její talent a získala divadelní ocenění Theatre World Award. Na tento úspěch navázala i svými dalšími projekty, mezi nimiž byl například Bernsteinův klasický muzikál On the Town či biografický muzikál Mack and Mabel, v němž si zahrála titulní úlohu.

Skladatel a textař Stephen Sondheim patří zcela bezpochyby mezi největší osobnosti hudebního divadla 20. století. V jeho dílech našla zalíbení také Bernadette Peters, která hrála v mnoha jeho muzikálech: poprvé v polovině 80. let, kdy Sondheim společně s režisérem Jamesem Lapinem vytvořil muzikál Sunday in the Park with George. Oba autory inspiroval slavný obraz Nedělní odpoledne na ostrově La Grande Jatte francouzského malíře a zakladatele pointilismu Georgese Seurata. Příběh muzikálu se točí kolem Seuratova uměleckého života a rozehrává osudy jednotlivých postav zachycených na plátně. Muzikál měl premiéru na Broadwayi v roce 1984, získal Pulitzerovu cenu za drama i dvě ceny Tony. A několik nominací obdržela též Bernadette Peters za ztvárnění Georgeovy milenky Dot.

Andrew Lloyd Webber zase na počátku 80. let napsal společně s libretistou Donem Blackem komorní muzikál Tell Me On a Sunday – v českém překladu Líp se loučí v neděli – určený pouze pro jedinou herečku. Tato muzikálová jednoaktovka pojednává o dívce z londýnského předměstí, jež se vydává do Spojených států, aby zde našla pravou lásku. Při premiérovém uvedení v Londýně ztvárnila roli dívky zpěvačka Sarah Brightman. O čtyři roky později se muzikál dostal také na newyorskou Broadway, kde se v této úloze představila Bernadette Peters. Za svůj výkon se dočkala nejen nadšeného ohlasu diváků, ale byla oceněna také dvěma největšími divadelními cenami – Drama Desk Award a cenou Tony pro nejlepší muzikálovou herečku roku.

Bernadette Peters je spojená i s dalším, u nás neprávem opomíjeným dílem Stephena Sondheima Into the Woods (Čarovný les). Děj cenami ověnčeného muzikálu z roku 1987 nás zavádí do království Za sedmero horami a vypráví příběh bezdětného pekaře a jeho ženy. Manželé se společně vydají do lesa, aby zrušili kletbu, již na ně uvrhla zlá čarodějnice ze sousedství. Tou dobou však spěchá lesem i Červená Karkulka za babičkou, Popelka na zámecký bál a hloupý Jack na trh prodat svoji milovanou krávu. Bernadette Peters se divákům představila v ústřední úloze čarodějnice.

Herečka se ale neobjevuje pouze na divadelních prknech, na svém kontě má také dlouhou řádku filmů. Jedním z nich je například animovaný muzikál Anastasia, který ve druhé polovině 90. let natočila filmová společnost 20th Century Fox. Březen roku 2012 zase přinesl na televizní obrazovky hudební seriál Smash. Tvůrci jeho děj zasadili do New Yorku do prostředí broadwayských muzikálů a ukázali, že to, co se odehrává v zákulisí, je mnohdy daleko větší drama než to na jevišti. Bernadette Peters se zde objevila v menší roli broadwayské divy.