V sobotu 10. února si připomeneme 120. výročí narození slavného dramatika, herce, režiséra a divadelního ředitele Bertolta Brechta. Ve světě hudebního divadla jej proslavila především opera Vzestup a pád města Mahagonny a muzikál či zpěvohra Žebrácká opera, které vytvořil se skladatelem Kurtem Weillem.

Jejich Žebrácká opera, někdy přesněji překládána jako Třígrošová opera, měla světovou premiéru v roce 1928. Traduje se, že Brecht krátce před jejím prvním uvedením v berlínském Theater am Schiffbauerdamm doslova vyhnal od režijního stolu režiséra Ericha Engela a kus s herci sám dokončil. Teprve těsně před premiérou byla do hry přidána také slavná píseň Morytát o Mackie Messerovi. O pět let později, v době americké emigrace obou autorů před nacistickým nebezpečím, bylo jejich slavné dílo uvedeno i na Broadwayi: zde ovšem diváky titul nenadchl a po pouhých 12 reprízách byl stažen z repertoáru.

Zásadního úspěchu se Žebrácká opera dočkala v Berlíně – pochopitelně tom východním – záhy po 2. světové válce, kdy se zde hrála nepřetržitě pět let. Odtud se poté rozletěla do celé Evropy a znovu i za oceán. V roce 1954 pak vzniklo úspěšné divadelní nastudování na jedné z off-broadwayských scén, jež se dočkalo více než 2 500 repríz. Tohoto úspěchu si ovšem Brecht užil jen krátce – v roce 1956 totiž zemřel ve věku pouhých 58 let.

BERTOLT BRECHT: MUZIKÁLOVÝ ODKAZ ANGAŽOVANÉHO REFORMÁTORA