BRECHTOVSKÁ PODÍVANÁ V DRÁŽĎANECH

V sobotu 28. dubna se na scéně Státní operety v německých Drážďanech uskutečnila premiéra nového nastudování legendární Třígrošové opery Bertolta Brechta a Kurta Weilla, známé také jako Žebrácká opera.

Drážďanská Státní opereta sídlí od roku 2016 ve zcela nové divadelní budově, částečně vestavěné do historické budovy bývalé teplárny, a disponuje proto nejmodernějšími jevištními technologiemi včetně skvělého zvukového a osvětlovacího vybavení. To dodává tamějším muzikálovým, ale i operetním a operním produkcím možnost rychlých a velkolepých proměn v dimenzích muzikálu superlativů.

Nová inscenace Třígrošové opery v režii Sebastiana Ritschela je stylizována do prostředí jakéhosi lunaparku, ovšem lehce děsivého – takové známe spíše z hororových filmů a thrillerů. Zároveň tvůrci plně využívají technické možnosti budovy, a tak je celá inscenace velkou podívanou. Ani hudebně se nejedná o žádné komorní drama doprovázené hereckým zpěvem Weillových songů. V Drážďanech Žebráckou operu interpretují skuteční zpěváci s potřebným hlasovým rozsahem, které doplňuje i zhruba třicetičlenný sbor. Vynikající je i choreografie a stylizace pohybu, prezentovaná nejen tanečníky, ale všemi účinkujícími. Drážďanská inscenace tak nabízí především prvotřídní podívanou a skvělý hudební zážitek.