Pětaosmdesátiny oslavila 23. ledna muzikálová hvězda Chita Rivera, vlastním jménem Dolores Conchita Figueroa del Rivero. Je známá především jako původní představitelka Anity v muzikálu West Side Story, ztvárnila ale také celou řadu dalších rolí.

Jak jméno napovídá, Chita Rivera má ze strany otce portorické kořeny; vyrůstala ale v newyorském Bronxu. Od sedmi let navštěvovala taneční školu a věnovala se především klasickému baletu. Na Broadwayi začínala v company v roce 1952 v muzikálu Call Me Madame (Říkejte mi dámo). Její velkou životní příležitostí se stala role Anity ve West Side Story při její světové premiéře v roce 1957. Temperamentním pohybem i zpěvem si ihned získala obecenstvo, především v písni America. V roce 1975 ji režisér a choreograf Bob Fosse obsadil do role vražedkyně Velmy Kellyové v muzikálu Chicago autorské dvojice Kander/Ebb. Poté získala také řadu kvalitních rolí v zájezdových produkcích: kupříkladu jako Sladká Charity, dívka nejstaršího řemesla, která marně hledá životní štěstí.

Hollywood ale herečka přes svůj talent nikdy nedobyla. Zůstává po celý život věrna prknům, která znamenají svět, a v jejím hereckém a pěveckém umění našly zalíbení i rozhlasové stanice. Velkou příležitostí byla pro Chitu Riveru před pětadvaceti lety jak v Londýně, tak i na Brodwayi role filmové hvězdy Aurory v dalším společensko-kritickém muzikálu Johna Kandera a Freda Ebba Polibek pavoučí ženy, který se podobně jako Chicago odehrává převážně v prostředí věznice. Za tuto roli také získala podruhé v životě cenu Tony.

BROADWAYSKÁ DIVA CHITA RIVERA