BUŘIČKA CARMEN VE TŘECH STOLETÍCH

2. prosince uplynulo 75 let od světové broadwayské premiéry muzikálu Carmen Jones, který vznikl adaptací opery George Bizeta Carmen. Libretista Oscar Hammerstein přenesl původní děj plný lásky a žárlivosti do tehdejší Ameriky v době druhé světové války.

Příběh Carmen Jones se odehrává v továrně na letecké padáky s převahou zaměstnanců černé pleti. Hlavními postavami jsou Carmen Jones, obviňována z toho, že v továrně vyvolala hádku a bitku, a vojenský policista Joe, který má za úkol převézt ji do vězení.

Původní inscenace muzikálu z roku 1943 se dočkala více než 500 repríz. V roce 1954 získal tento muzikál také filmovou verzi: v hlavních rolích filmu režiséra a producenta Otta Premingera vystoupili Harry Belafonte a Dorothy Dandridge. Oběma přinesl film okamžitou slávu, kterou si však dlouhodobě udržel pouze Belafonte. Hlas hlavní představitelce ve filmu propůjčila operní zpěvačka Marilyn Horne.

Carmen se stala hrdinkou mnoha dalších muzikálových úprav, mezi něž patří i úspěšná muzikálová verze Hudebního divadla Karlín – v ní se však o hudbu postaral americký skladatel Frank Wildhorn, který z Bizetových hudebních motivů nečerpá.