CARMEN PO KUBÁNSKU

V současné době probíhá v Německu turné muzikálu Carmen La Cubana – nového zpracování slavné Bizetovy opery Carmen.

Bizetova Carmen inspirovala už celou řadu dalších tvůrců, a to jak v adaptaci příběhu a původní hudby, tak i pouze titulní postavy. Příkladem může být muzikál Carmen broadwayského skladatele Franka Wildhorna, který ve světové premiéře v obnoveném nastudování s Lucií Bílou v titulní roli uvádí pražské Hudební divadlo Karlín. Bizetových následovníků ale bylo více – například filmová Carmen Jones Oscara Hammersteina II. a režiséra a producenta Otty Premingera z roku 1954. Tvůrci tehdy přenesli příběh do americké Severní Karolíny, konkrétně do továrny na výrobu padáků v době druhé světové války. Film měl velký úspěch a patří do zlatého fondu kinematografie.

Carmen La Cubana vychází z původní Bizetovy hudby, obohacené o kubánské rytmy. Příběh je opět přenesen, a to na Kubu 50. let minulého století, tedy krátce před začátek kubánské revoluce vedené Fidelem Castrem. Odehrává se daleko od hlavního města Havany, kde Carmen sní o lepším životě. Mladý voják José podlehne jejím svodům a prchá s ní do víru velkoměsta. Avšak coby zářící Královna Havany Carmen záhy ztratí o Josého zájem: padne jí do oka charismatický boxer El Niño Martinez.

Světová premiéra této verze se konala předloni ve slavném pařížském divadle Théâtre du Châtelet. Současné německé turné pak probíhá od června do listopadu v Kolíně nad Rýnem, Lipsku, Frankfurtu nad Mohanem, Berlíně a Mnichově.