Zcela bezkonkurenční postavení v úspěšnosti titulů uvedených na Broadwayi patří skladateli Andrew Lloydu Webberovi: jeho díla Fantom Opery a Cats tam zabírají hned první dvě příčky v žebříčku nejdéle uváděných muzikálů. Právě Cats neboli Kočky měly svou broadwayskou premiéru přesně před 35 lety, tedy 8. října 1982.

Andrew Lloyd Webber napsal svůj úspěšný muzikál podle knihy básní anglického klasika a nositele Nobelovy ceny za literaturu T. S. Eliota, u nás vydané pod názvem Praktická kniha o šikovných kočkách. Lloyd Webber si Eliotovy básně oblíbil už v dětském věku, a proto se nelze divit, že se ke své milované knize vrátil i později a některé z básní zhudebnil.

V roce 1980 pak deset čísel nechat zaznít na polosoukromém večírku na svém sídle Sydmonton, kde byla jedním z hostů i vdova po T. S. Eliotovi Valerie. Z Lloyd Webberových písní byla nadšená a dala skladateli souhlas k přepracování i dalších básní do podoby jevištního muzikálu. Jeho světová divadelní premiéra proběhla v květnu 1981 v londýnském West Endu a o rok později následovalo také uvedení na Broadwayi.

Muzikál Kočky postrádá mluvené dialogy a je tedy celý zpívaný, naopak velmi důležitý je v něm tanec a stylizovaný pohyb. Nový styl díla poskytl možnost vytvořit inovativní divadelní podívanou – a právě této šance se chopil režisér Trevor Nunn, který na jevišti dokázal se scénografem Johnem Napierem vytvořit oslňující kočičí svět. Nunn je také autorem textu nejznámější písně Memory (Vzpomínky), kterou zpívá stará prašivá kočka Grizabella.

Muzikál je poměrně neobvyklý svojí formou – nemá pevně vystavený děj, ale postupně vypravuje individuální příběhy jednotlivých kočičích postav. Jedenkrát za rok se totiž na tajuplném smetišti scházejí desítky koček, aby společně prožily každoroční kočičí bál. K účasti zve všechny sněhobílá Viktorie, na řádný průběh dohlíží všudypřítomný kocour Rozumbrad. Jde totiž o mnoho: především starší kočky a kočičáci, kteří toho hodně pamatují a ještě víc toho prožili, usilují, aby právě jim na závěr bálu velekocour Starobyl Vznešený udělil milost nového života.

 

Cats se v roce 1997 staly nejdéle hraným představením na Broadwayi, v roce 2000 pak měly po 18 letech a téměř sedmi a půl tisíci reprízách svou derniéru. V roce 2006 pak jejich prvenství překonal jiný Lloyd Webberův muzikál, dodnes uváděný Fantom Opery. I přesto však Kočky zůstávají druhým nejdéle hraným broadwayským muzikálem všech dob.

 

Zároveň připomeňme, že v České republice se Cats poprvé hrály v roce 2004 v pražském Divadle Milénium, posléze také v Brně a Plzni a na jaře příštího roku se chystají i do Ostravy.

CATS: BROADWAYSKÁ STÁLICE