ČESKÝ VALJEAN KAREL ČERNOCH

12. října si připomeneme nedožité 75. narozeniny populárního českého zpěváka Karla Černocha, jehož kariéra je spojena i s účinkováním v několika muzikálech.

Vyučený klempíř Karel Černoch začal svoji pěveckou kariéru v 60. letech jako zpěvák řady více i méně úspěšných hudebních skupin. Poprvé se výrazně proslavil s kapelou Juventus a hitem Nářek převozníka. Po něm následovala další slavná píseň, Zrcadlo, která Černocha katapultovala mezi hvězdy první velikosti.

Po aféře s „Písní o mé zemi“, kterou na soutěži Bratislavská lyra protestoval proti sovětské okupaci Československa, ho postihl částečný zákaz činnosti. Zpíval proto pouze na menších jevištích a pódiích vedle Evy Olmerové nebo Petry Janů, než se mohl opět vrátit na výsluní.

Hned na začátku novodobé historie českého muzikálu v roce 1992 účinkoval v prvním pražském uvedení Les Misérables v Divadle na Vinohradech v hlavní roli Jeana Valjeana. Po něm následovaly další role v muzikálech Dracula, 451° Fahrenheita, Evita nebo Monte Cristo. Karel Černoch zemřel po těžké nemoci na samém konci roku 2007.