CHICAGO: 20 LET NA BROADWAYI

V polovině listopadu uplynulo dvacet let od premiéry veleúspěšného broadwayského revivalu muzikálu Chicago autorské dvojice Kander/Ebb. Původně měl tento muzikál premiéru již v roce 1975 a režíroval jej Bob Fosse. Nové nastudování v 90. letech bylo koncipováno v jeho duchu, ale používalo modernější principy hudebního divadla. A jak na Broadwayi, tak i v Londýně bylo mnohem úspěšnější než původní verze a muzikál se tak dostal mezi ty nejúspěšnější vůbec. Na Broadwayi se inscenace hraje plných dvacet let dodnes a má na svém kontě přes 8 300 repríz. Po broadwayském uvedení následovaly záhy identické verze v Londýně, Vídni a Berlíně. V roce 2002 byla do kin uvedena také filmová podoba Chicaga.

 

Příběh Chicaga nás zavádí do ženské věznice tohoto velkoměsta na konci 20. let 20. století, kde se to jen hemží děvčaty, které mají jedno společné: čeká je soud pro minimálně jednu vraždu. To celé v režii advokáta bez nejmenších skrupulí, pro kterého slovo „pravda“ nehraje žádnou roli.

 

Společensko-kritický a satirický muzikál Chicago patří mezi nejvýznamnější díla autorské dvojice John Kander a Fred Ebb a po jejich Kabaretu je dalším důkazem toho, že klíčem k úspěchu nemusí být jen zábavnost a nezávaznost. Tentokrát autoři sáhli přímo do svědomí vlastní „země svobody a neomezených možností“ a na půdorysu skutečné události z dvacátých let předkládají divákům nanejvýš strhující formou své hudební drama, jehož poselství zní jasně: spravedlnost je slepá a kdo má peníze, ovládá vše. Forma antiiluzivního divadla s řadou brechtovských prvků a sugestivním jazykem hudby a tance pak odlišuje tento muzikál od většiny jeho vrstevníků.