Jedním z divadel, která se ve Velké Británii soustavně věnují inscenování muzikálů, je Festivalové divadlo v Chichesteru. Tato regionální scéna často hostí britské herecké hvězdy a úspěšné inscenace muzikálové se odtud nezřídka dočkají přesunu do Londýna – tak jako cenami ověnčená Gypsy s herečkou Imeldou Staunton nebo loňský revival další americké klasiky, Guys and Dolls.

 

Od letošní sezony vede divadlo v Chichesteru nový umělecký šéf, Daniel Evans. Ten si vydobyl jméno především právě na poli muzikálu: nejprve jako herec, když zazářil v několika sondheimovských rolích, později také jako režisér. Je tedy jasné, že bude během svého působení v Chichesteru muzikálovou linii repertoáru nadále rozvíjet.

 

Na malé scéně divadla byl na začátku května s velkým ohlasem uveden americký muzikál Caroline, or Change. Ten vznikl v roce 2003 a záhy prošel Broadwayí i v londýnským Národním divadlem. Prostřednictvím osudu černošské služky ve Spojených státech 60. let reflektuje afroamerické hnutí za občanská práva – a chytře u toho využívá celé řady hudebních vlivů. Autorem libreta je jeden z vůbec nejuznávanějších žijících dramatiků Tony Kushner.

 

Na velké scéně Festivalového divadla v Chichesteru bude letošní muzikálovou premiérou i u nás dobře známý Šumař na střeše. Muzikál z roku 1964 je stálicí světových jevišť: jenom na Broadwayi už byl uveden šestkrát. Hlavní roli chudého mlékaře Tovjeho v Chichesteru ztvární britský komik Omid Djalili. A pokud se inscenace povede, třeba ji později bude možné vidět také v Londýně.

CHICHESTER, BAŠTA MUZIKÁLU