CHLAPEC, KTERÝ PŘECE TANČÍ – A PO CELÉM SVĚTĚ

Právě před deseti lety se na Broadwayi uskutečnila premiéra veleúspěšného muzikálu Eltona Johna Billy Elliot, který vznikl podle stejnojmenného filmu režiséra Stephena Daldryho z roku 2000.

Toto komediální drama se odehrává na severu Anglie během stávky tamních horníků. Vypráví příběh jedenáctiletého chlapce Billyho, který se chce – přes velkou nelibost svého otce i bratra – věnovat tanci. Titulní dětská role je proto mimořádně obtížná nejen pěvecky a herecky, ale především tanečně.

Muzikálová verze měla světovou premiéru v roce 2005 na londýnském West Endu, o dva roky později byla uvedena v Austrálii, v roce 2008 na zmíněné Broadwayi a postupně i v řadě dalších divadel po celém světě. V Londýně byl pořízen také videozáznam, který byl promítán v kinech a vydán na nosičích DVD a Blu-ray. Jeho zajímavostí je, že na děkovačce a v závěrečném přídavku se sešli všichni předchozí představitelé role Billyho, z nichž někteří byli v té době vlastně už dospělými muži.

V České republice muzikál Billy Elliot dosud uveden nebyl, na květen se však připravuje jeho napjatě očekávaná česká premiéra v plzeňském Divadle J. K. Tyla.