CÍSAŘOVNA SISSI ZAZPÍVÁ V PLZNI

Českou premiéru velkolepého muzikálu Elisabeth o životě rakouské císařovny Sissi chystá na podzim letošního roku plzeňské Divadlo J. K. Tyla. Na své Nové scéně jej uvede 30. listopadu v režii Lumíra Olšovského.

Život rakouské císařovny Sissi je opředen řadou mýtů a legend. Zde ji autoři líčí jako moderní ženu, která se však narodila a žila na nevhodném místě a v nevhodnou dobu. Na počátku muzikálu vyslýchá imaginární soud mrtvých italského anarchistu Luigiho Lucheniho, který byl před více než sto lety jejím vrahem. Svůj čin ospravedlňuje tím, že vše učinil pro dobro panovnice – celý život totiž podle něj byla milenkou Smrti. Na důkaz svých slov povolává ze záhrobí všechny aktéry, oživuje zaniklou habsburskou říši a začíná líčit život císařovny Sissi jako příběh velké lásky mezi ní a Smrtí. Dílo libretisty Michaela Kunzeho a skladatele Sylvestera Levaye mělo premiéru v roce 1992 ve Vídni a od té doby se hrálo v mnoha zemích kontinentální Evropy, ale i v Japonsku nebo Koreji.

Také Spojené scény vídeňské, které tento muzikál uvedly jako první, momentálně připravují jeho nastudování: v koncertně divadelní podobě bude uveden 5. a 6. července přímo na nádvoří vídeňského zámku Schönbrunn, kde se příběh císařovny Alžběty z velké části odehrává. Vybrané herecké obsazení plné muzikálových hvězd při tom budou doprovázet oba orchestry, které Spojené scény vídeňské ve svých dvou muzikálových divadlech běžně využívají. Půjde tedy o skutečně mimořádnou podobu tohoto muzikálu, který celosvětově spatřilo již více než 11 milionů diváků.