Připravili jsme pro vás přehled muzikálových novinek, které se v první polovině letošního roku objeví na scénách českých divadel.

 

V Městském divadle Brno to bude už za několik dní americký muzikál Chaplin inspirovaný životním příběhem jednoho z nejslavnějších filmových komiků. V březnu se pak v Brně poprvé představí zcela nový jukebox muzikál sestavený brněnskými tvůrci a herci s názvem Bítls, který jasně napovídá, že v průběhu představení zazní slavné hity nejpopulárnější britské kapely historie. Duben pak přinese premiéru původního muzikálu autorské dvojice Milan Uhde a Miloš Štědroň Viki kráčí za štěstím. Po trojici adaptací klasických literárních děl – Nana, Červený a černý a Divá Bára – tak toto duo přichází se zcela jinou, původní látkou: hravou, nápaditou komedií ze současnosti v kabátě jazz-bluesového muzikálu.

 

V únoru vystřídá v holešovickém divadle GOJA Music Hall legendárního Fantoma opery neméně slavný Ples upírů. Vznikl podle stejnojmenného kultovního filmu Romana Polanského z roku 1967, ve kterém si režisér také sám zahrál. Polanski je ostatně podepsán i pod původní režií divadelní muzikálové verze příběhu skladatele Jima Steinmana a libretisty Michaela Kunzeho z roku 1997. Slavný muzikál o krásné Sáře, upířím hraběti von Krolockovi, profesoru Abronsiovi a jeho mladém pobočníkovi Alfredovi se českým divákům poprvé představí v neděli 12. února.

 

O pouhé dva týdny později se Praha dočká další premiéry slavného světového muzikálu, a to Rockyho. Muzikál je inspirován slavným stejnojmenným filmem z roku 1976 se Sylvesterem Stallonem v titulní roli, jenž byl oceněn 3 Oscary. Libreto k muzikálovému Rockymu vytvořil broadwayský matador Thomas Meehan, autor hitů jako Producenti nebo Hairspray. Hudbu složil Stephen Flaherty, texty písní napsala jeho dlouholetá spolupracovnice a mnohonásobná držitelka cen Tony Lynn Ahrensová. V Praze bude muzikál režírovat Christoph Drewitz, který patřil k realizačnímu týmu hamburské premiéry i nedávného uvedení ve Stuttgartu. Zajímavostí muzikálu je závěrečná proměna jeviště v boxerský ring, při níž jsou diváci z předních řad přesazeni na jeviště a stávají se na posledních asi 20 minut přímou součástí děje.

 

Další významnou muzikálovou premiérou roku 2017 bude v Národním divadle moravskoslezském v Ostravě napínavý muzikálový thriller Rebecca. Dílo libretisty Michaela Kunzeho a skladatele Sylvestra Levaye vzniklo podle světově proslulého románu anglické spisovatelky Daphne du Maurier, u nás známého pod názvem Mrtvá a živá. Neméně známá je i jeho filmová podoba režiséra Alfreda Hitchcocka z roku 1940 s výtečným Laurencem Olivierem a Joan Fontaine v hlavních rolích.

 

Jarní smršť muzikálových novinek bude pokračovat 16. března v Hudebním divadle Karlín, které koprodukčně uvede nový jukebox muzikál s hity z repertoáru Karla Gotta, nazvaný Čas růží. Autorem libreta je herec Sagvan Tofi, který před několika lety vytvořil divácky veleúspěšné Děti ráje pro změnu s písničkami Michala Davida. V centru děje muzikálu Čas růží je starý obraz, který v sobě skrývá osud jedné celoživotní lásky. Diváci se mohou těšit na hity Když jsem já byl tenkrát kluk, Jen se hádej, Jdi za štěstím, Je jaká je, Když muž se ženou snídá a mnoho dalších.

 

Pouhý den po Času růží se v pražském Divadle Hybernia uskuteční premiéra dětského muzikálu Ferda mravenec podle známých pohádkových příběhů Ondřeje Sekory o chytrém, nebojácném a důvtipném mravenci Ferdovi, Brouku Pytlíkovi a krásné Berušce. Hudbu k novému muzikálu napsal skladatel a hudební producent Lešek Wronka, libreto Iva Peřinová.

 

Prvotřídní tituly přinese svým divákům také muzikálový soubor plzeňského Divadla J. K. Tyla. Nejvýznamnější z nich bude patrně uvedení jednoho z vrcholných děl muzikálové historie, West Side Story – přestože v tomto případě se nejedná o českou premiéru. Děj muzikálu je inspirován Shakespearovou tragédií Romeo a Julie a vypráví příběh krátké, ale silné lásky Portorikánky Marii a Američana Tonyho na pozadí krvavých soubojů dvou nesmiřitelných mládežnických part Tryskáčů a Žraloků v New Yorku 50. let minulého století. Dílo skladatele Leonarda Bernsteina, libretisty Arthura Laurentse, textaře Stephena Sondheima a režiséra Jerome Robbinse v Plzni nastuduje režisér a šéf souboru Lumír Olšovský a dirigent Kryštof Marek. Premiéra West Side Story se uskuteční 13. května v plzeňském Novém divadle.

CO NÁS LETOS ČEKÁ NA ČESKÝCH SCÉNÁCH?