V Londýně letos diváky čekají revivaly muzikálové klasiky, britské premiéry úspěšných titulů posledních let, ale i několik úplných novinek. Připravili jsme vám stručný přehled toho nejdůležitějšího, na co se – podle zatím dostupných informací – letos můžeme v Londýně těšit.

 

Na konci ledna se představí nový muzikál The Girls, jehož autorem je populární zpěvák Gary Barlow. Jedná se o adaptaci filmové komedie Holky z kalendáře, v němž skupina žen z anglického městečka opatří peníze na charitativní účely nafocením kalendáře aktů. V průběhu roku by měl být uveden také další Barlowův muzikál Finding Neverland, který je příběhem o vzniku postavy Petra Pana a byl donedávna uváděn na Broadwayi.

 

Po úspěšné broadwayské zkušenosti přichází do Londýna také divadelní adaptace filmu Američan v Paříži s hudbou George Gershwina. Muzikál byl nominován celkem na dvanáct cen Tony a na Broadwayi byl uváděn zhruba rok a půl; i v Londýně by se mohl zařadit mezi divácké stálice.

 

V divadle Drury Lane vystřídá v březnu úspěšného Karlíka a továrnu na čokoládu americký muzikál 42nd Street. Příběh z divadelního zákulisí, odehrávající se v době ekonomické krize 30. let, se vrací do divadla, kde měl v roce 1984 svou londýnskou premiéru: tehdy v něm zazářila Catherine Zeta- Jones.

 

V omezeném počtu představení hostí muzikály také scéna Anglické národní opery. V dubnu zde bude znovu uveden klasický muzikál Carousel autorské dvojice Rodgers a Hammerstein; v hlavní roli se představí populární tenor Alfie Boe. V červnu pak proběhne premiéra nového muzikálu Bat Out of Hell, sestaveného z rockových písní skladatele Jima Steinmana.

 

V červnu bude mít svou londýnskou premiéru také původní britský muzikál The Wind in the Willows, zpracování klasické dětské knihy Kennetha Grahama, do češtiny přeložené jako Žabákova dobrodružství. Jeho autory jsou scénárista Julian Fellowes, skladatel George Stiles a textař Anthony Drewe – stejný tým, který stojí za divadelní verzí Mary Poppins a v současnosti v Londýně uváděným muzikálem Half a Sixpence.

 

Poprvé bude v Británii uveden parodický muzikál Mela Brookse Young Frankenstein, tedy Mladý Frankenstein, který by měl do Londýna zavítat v průběhu podzimu. Zatím není potvrzeno, v jakém divadle se bude hrát – zřejmě se ale bude jednat o spíše komornější inscenaci.

 

Britské Národní divadlo na podzim zařadí do programu revival Sondheimova muzikálu Follies. Dílo z roku 1971 čerpá z prostředí divadelního zákulisí a bylo již několikrát uvedeno na Broadwayi i ve West Endu. V Národním divadle bude jeho obsazení vévodit uznávaná britská herečka Imelda Staunton.

 

Zřejmě největší událost nás ale čeká až na konci roku: v listopadu proběhne v zrekonstruovaném divadle Victoria Palace premiéra broadwayského hitu Hamilton. Hiphopový muzikál, nově nahlížející na americkou historii, v New Yorku učaroval kritice i publiku a vstupenky, jejichž ceny se šplhají do závratných částek, jsou zcela nedostatkovým zbožím. Pokud se tedy chcete na tuto módní novinku vypravit do Londýna, neměli byste si nechat ujít zahájení předprodeje vstupenek už na konci ledna.

CO PŘINESE LONDÝNSKÝ WEST END V ROCE 2017