MUZIKÁL RENT SE VYDÁVÁ NA TURNÉ PO VELKÉ BRITÁNII

V lednu 1996 měl na newyorské off-Broadwayi premiéru jeden z nejúspěšnějších muzikálových počinů současnosti – rockově laděný muzikál RENT. Autor muzikálu Jonathan Larson se nechal inspirovat slavnou Pucciniho operou La Bohème. Děj opery aktualizoval a převedl do podoby rockové opery a do popředí postavil nemoc AIDS a bohémský život v newyorské čtvrti Alphabet City na počátku 90. let. Muzikál RENT je jedním z mála broadwayských děl, ve kterých jsou ústředními postavami drogově závislí, HIV pozitivní, gayové, lesbičky a transsexuálové, a proto ho někteří diváci vnímali jako silně kontroverzní.

 

Přesto se muzikál od počátku setkával s nadšenými ohlasy – získal několik prestižních divadelních cen Drama Desk Award, čtyři ceny Tony i Pulitzerovu cenu za drama. Během dvanáctiletého uvádění na Broadwayi dosáhl více než pěti tisíc repríz a byl uveden i v řadě dalších zemí světa. Do našich končin zavítal RENT až v létě roku 2013, kdy ho se svým týmem uvedl režisér Steve Josephson v komorním prostoru Divadla Na prádle v Praze.

 

Ke 20. výročí premiéry RENTu vzniklo nyní nové anglické nastudování, které již od podzimu budou moci v rámci turné vidět diváci napříč celým Spojeným královstvím. Na osm týdnů muzikál zavítá také do britského hlavního města – od 8. prosince do 28. ledna bude k vidění na scéně londýnského St. James Theatre.