SCHIKANEDER - VÍDEŇ

30. září se ve Vídni v Raimundově divadle konala další světová muzikálová premiéra. Její název zní Schikaneder a má podtitul: Turbuletní Love Story za scénou Kouzelné flétny. Titulním hrdinou, jak název napovídá, je rakouský principál kočovní divadelní společnosti, herec, pěvec, režisér a libretista Emanuel Schikaneder, na jehož objednávku zkomponoval Wolfgang Amadeus Mozart svoji slavnou operu Kouzelná flétna. Druhou hlavní postavou příběhu pak je jeho manželka Eleonora, která po jeho boku snášela záletné eskapády a vlastně řídila divadelní společnost i v kritických situacích.

 

Spojené scény vídeňské, které provozují hned dvě muzikálová divadla v rakouské metropoli, při realizaci původních muzikálových projektů rády čerpají z vlastní historie. Dokazují to předešlé titulky jako Elisabeth, Mozart! nebo Rudolf – Affaire Mayerling. Nyní tedy přišel na řadu Schikaneder a to v rámci rozsáhlé mezinárodní spolupráce. Autorem hudby a písňových textů je totiž Američan Stephen Schwartz, autor dvou slavných titulů: Godspell z konce šedesátých let a Wicked ze současného milénia. Autorem příběhu je Christian Strupeck, intendant muzikálových divadel VBW ve Vídni a rovněž autor muzikálové verze Návštěva staré dámy. Německou verzi libreta pak vytvořil Michael Kunze, dnes nejslavnější německý muzikálový autor a překladatel. Z jeho tvorby měli před několika lety možnost diváci spatřit v Brně muzikál Mozart! V předjaří příštího roku se pak v Praze chystá jeho Ples upírů a v Ostravě krimi-muzikál Rebecca. Režisérem Schikanedera se stal jeden z nejslavnějších britských režisérů, šestasedmdesátiletý Trevor Nunn. Ten má na svém kontě slavné Les Misérables, Kočky, Starlight Expres, Podoby lásky a Sunset Boulevard. Kromě původních premiérových režií vytvořil i řadu slavných revivalů a také činoher, neboť byl řadu let uměleckým ředitelem prestižní Královské shakespearovské společnosti. V rolích manželů Schikanederových patřili diváci známé muzikálové hvězdy Marka Sieberta a Milicu Jovanovicovou.

 

Oba se představují v ústřední melodii muzikálu Träum gross, kterou Spojené scény vídeňské nahrály jako pilotní ukázku. Muzikál expres ji zveřejňuje na svém webu: