KRÁSKA A ZVÍŘE: LEGENDÁRNÍ ANIMÁK BUDE MÍT HRANOU VERZI

Animované hudební filmy jsou již po mnoho desetiletí přední výsadou filmového studia Walta Disneyho. Z jeho dílny vzešly například úspěšné filmové muzikály Malá mořská víla, Aladin, Mary Poppins či Zvoník od Matky Boží. Podzim letošního roku však patří především oscarovému snímku Kráska a zvíře, který slaví již 25 let od své premiéry. Scénář k úspěšnému filmu pochází z pera Lindy Woolverton, písně napsali skladatel a pianista Alan Menken a dnes již zesnulý textař Howard Ashman.

 

Hrdinkou pohádkového příběhu je nádherná mladá dívka Belle, jež je, výměnou za svého otce, uvězněna ve strašidelném hradu hrozivým netvorem – zvířetem. Rozptýlení jí tu přinášejí jen oživlé mluvící předměty, zakletí obyvatelé zámku. Dívka se nakonec do zvířete zamiluje a vysvobodí ho tím z prokletí. Zvíře se promění v mladého prince a společně s ním ožije i celý doposud strašidelný hrad.

 

Slavnostní premiéra filmu Kráska a zvíře se konala 13. listopadu 1991; snímek se stal jedním z nejúspěšnějších filmů roku a získal mnoho ocenění. Velká část z nich patřila hudební složce filmu – Alan Menken za ni dostal dva Oscary, dva Zlaté glóby a čtyři ceny Grammy. Americký filmový institut dokonce v roce 2008 zařadil Disneyho Krásku a zvíře mezi 10 nejlepších animovaných filmů na světě.

 

Díky celosvětovému ohlasu vznikl v roce 1994 také stejnojmenný divadelní muzikál, který se na Broadwayi udržel dlouhých třináct let a zařadil se tak mezi deset nejdéle hraných broadwayských show. Na jaře příštího roku čeká muzikálovou Krásku a zvíře další významný milník. 17. března bude totiž v premiéře uveden hraný remake režiséra Billa Condona s Emmou Watson a Danem Stevensem v hlavních rolích.