ROCKY HORROR PICTURE SHOW V NOVÉM KABÁTĚ

Skladatel a libretista Richard O´Brien napsal v první polovině sedmdesátých let jedno z nejbizarnějších jevištních děl všech dob – muzikálovou parodii Rocky Horror Show. Diváky zavádí do padesátých let 20. století, do světa rocku, sexu, voyeurismu, science fiction a hororu. Jinými slovy do ztřeštěné říše transvestitního vědce z galaxie Transylvánie doktora Franka N. Furtera a jeho věrných následovníků, se kterými obývá tajuplný zámek na venkově. Tam také jedné noci náhodou zavítají mladí milenci Brad a Janet a požádají zámeckého pána o nocleh…

 

Původní divadelní verze muzikálu Rocky Horror Show vznikla v Londýně na počátku sedmdesátých let. Začala se hrát na komorní scéně divadla Royal Court pro 60 diváků, záhy však přesídlila do podstatně většího sálu divadla Kings Road, kde byla uváděna až do března 1979. Od té doby se na londýnských scénách hraje v nepravidelných intervalech dodnes.

 

Takřka nulový úspěch čekal Rocky Horror na Broadwayi, kde měla premiéru necelé dva roky po londýnském uvedení, tedy v roce 1975. Šlo o identickou inscenaci, ve které si zahrála i řada londýnských představitelů, odehrálo se však pouhých 45 repríz. Oblibu u amerického publika vzbudil muzikál až po uvedení dnes už kultovní filmové verze s pozměněným názvem Rocky Horror Picture Show, v níž si zahráli Tim Curry, Richard O´Brien i další umělci z původní londýnské verze.

 

Ke 40. výročí legendárního snímku natočila americká stanice FOX vlastní televizní verzi Rocky Horror Picture Show, jež bude v premiéře uvedena 20. října. V hlavních rolích uvidí diváci zpěvačku Victorii Justice, Adama Lamberta, Reevea Carneyho i samotného Tima Curryho. Ten se tentokrát představí jako vyšetřovatel, který je zároveň také vypravěčem celého příběhu. Do ústřední role bizarního vědce pak tvůrci obsadili populární transgenderovou herečku Laverne Cox.