PREMIÉRA MUZIKÁLU GROUNDHOG DAY

V srpnu proběhla v Londýně premiéra nového muzikálu Groundhog Day, založeného na populárním stejnojmenném filmu s Billem Murrayem, v Česku známém pod názvem Na Hromnice o den více. Autorem libreta je Danny Rubin, který se podílel i na scénáři filmovém, a hudba i písňové texty jsou dílem komika Tima Minchina, autora veleúspěšného muzikálu Matilda.

 

Muzikál se velmi přesně drží struktury své filmové předlohy, zužitkovává její komiku, ale prostřednictvím hudebních čísel se například dozvídáme více o motivaci některých vedlejších postav. Ve středu pozornosti ovšem zůstává jednoznačně postava hlavní, arogantní morerátor předpovědi počasí Phil Connors. Toho na jevišti ztvárnila broadwayská hvězda Andy Karl, který roli zcela opanoval a dal zapomenout na jakékoli srovnávání s původní předlohou.

 

V Londýně byl zatím Groundhog Day uváděn pouhé dva měsíce v divadle Old Vic: režisér muzikálu, Matthew Warchus, je zde uměleckým šéfem. Dílo se setkalo s mimořádným kritickým a především diváckým ohlasem; v dubnu příštího roku bude uvedeno také na Broadwayi.