PŘED 30 LETY ZEMŘELA ČESKÁ MUZIKÁLOVÁ HVĚZDA LAĎKA KOZDERKOVÁ

Ve čtvrtek 17. listopadu uplynulo již třicet let od úmrtí jedné z našich nejslavnějších muzikálových hereček a zpěvaček, Laďky Kozderkové. Kozderková se narodila v červnu 1949 v Brně. Jejím otcem byl muzikant, skladatel a dirigent Ladislav Kozderka, hudbu tedy měla takříkajíc „v krvi“. Po studiích na brněnské konzervatoři a vystupování s několika orchestry přišla v roce 1969 do Prahy do Divadla Rokoko, kde oslnila svým herectvím i zpěvem v muzikálu Pan Pickwick.

 

Největší část své kariéry Laďka Kozderková působila v Hudebním divadle Karlín, jehož sólistkou se stala v roce 1973. Její rozhodnutí prý ovlivnil sám Oldřich Nový. Právě s ním si zahrála v muzikálu podle stejnojmenné Gogolovy hry Ženitba, který byl uveden na pobočné karlínské scéně, v divadle v Nuslích. Nový jej režíroval a hrál v něm roli starého mládence Podkolesina, Kozderková dohazovačku Teklu. Podkolesin byl mimochodem poslední rolí Oldřicha Nového, kterou se rozloučil s divadelním jevištěm.

 

Kozderková po svém nástupu do Karlína zazářila také jako černoška Queenie v muzikálu Loď komediantů, v původním českém muzikálu Mazlíčkové, v americké Oklahomě nebo italském Když je v Římě neděle. V jednom rozhovoru se svěřila, že jejím nejoblíbenějším muzikálem byl Kabaret – neztvárnila v něm však hlavní hrdinku Sally Bowlesovou, ale postavu zlomyslné slečny Kostové. Parádní rolí pro ni byla Dolly Leviová v muzikálu Hello, Dolly! Rázná i něžná, trochu posmutnělá i rozradostněná, s vyhraněným smyslem pro humor. Kozderková postavu hrála s nadhledem i nepatrným odstupem a kritici nešetřili chválou. Hello, Dolly! se tehdy hrála po čtyři roky a dosáhla počtu 122 repríz.

 

Laďka Kozderková účinkovala také v rozhlasových i televizních pořadech: například v Malém televizním kabaretu, silvestrovských estrádách nebo v Televarieté. Mezi její nejvýraznější filmové role patří pošťačka Ticháčková ve filmu Trhák, kde také zpívala dvě písničky. Její poslední a zároveň velmi výraznou filmovou rolí pak byla milenka Vlasta ve filmu Jako jed. V polovině 80. let Kozderková vážně onemocněla a mnoho času trávila léčbou v nemocnicích. Přesto se snažila s plným nasazením pracovat, zpívat a hrát. Zákeřná nemoc však nemilosrdně postupovala. Kozderková se s diváky rozloučila krásnou rolí Judity Čuprové v muzikálu Zvonokosy při svém posledním představení na začátku října 1986. 17. listopadu téhož roku zemřela ve věku pouhých sedmatřiceti let.

 

Média označovala Laďku Kozderkovou jako „hrající zpěvačku“ i „zpívající herečku“. Obě tyto profese propojovala a byla tak ideální muzikálovou herečkou. V muzikálu byla opravdovou hvězdou a ve své době mu bezkonkurenčně vládla. Její humor a temperament se projevoval v osobním životě i na jevišti, zejména v komediálních rolích. Díky nahrávkám pak můžeme dodnes obdivovat její krásný hlas a dokonalé pěvecké mistrovství.