ZEMŘELA HEREČKA A ZPĚVAČKA MARINI NIXON

V neděli 24. července zemřela po dlouhé nemoci americká sopranistka a herečka Marni Nixon, která se do historie zapsala především jako pěvecká dublérka velkých filmových hvězd.

Margaret Nixon McEathron, známá pod uměleckým jménem Marni Nixon, se narodila 22. února 1930 v Kalifornii. Od raného věku se věnovala studiu klasického zpěvu a již v sedmnácti letech se jako sólistka představila v Orffově kantátě Carmina Burana ve slavném amfiteátru Hollywood Bowl. Filmová dráha Marni Nixon započala v roce 1948, kdy nazpívala hlasy andělů k oscarovému snímku Johanka z Arku. Místo herečky Margaret O’Brien nazpívala ještě v témže roce pěvecké party pro filmové drama Big City a znovu pak i v jejím dalším filmu The Secret Garden.

Tím pro Marni Nixon odstartovala kariéra vyhledávané filmové zpěvačky – dabérky. V následujících letech zpívala například za herečku Deborah Kerr ve slavné filmové verzi muzikálu Král a já, za Natalii Wood nazpívala pěvecké party jak v Bernsteinově filmové West Side Story, tak v muzikálu Gypsy, a za Audrey Hapburn ve filmovém přepisu slavné My Fair

Lady. Sama za sebe se Marni Nixon postavila před kameru až v roce 1965, kdy se v menší roli Sestry Sofie objevila v oscarovém snímku The Sound of Music.

Jako sólistka vystupovala Marni Nixon nejen na Broadwayi, ale především na operní scéně – z jejích rolí jmenujme alespoň Zuzanku v Mozartově Figarově svatbě, Zerbinettu v Ariadně na Naxu či Violettu v opeře Giuseppe Verdiho La Traviata. Kromě účinkování na jevišti se věnovala také pedagogické činnosti na Hudební akademii v Kalifornii a vlastním koncertním vystoupením; spolupracovala nejen s velkými operními domy po celém světě, ale i s tělesy, jako je Newyorská filharmonie, Losangeleská filharmonie nebo Londýnský symfonický orchestr.