MERRILY WE ROLL ALONG POPRVÉ V ČESKU

Muzikálový skladatel a libretista Stephen Sondheim byl v naší zemi dlouho opomíjeným autorem. Čeští diváci se s jeho tvorbou mohli setkat pouze zřídka: poprvé v roce 1968, kdy Městská divadla pražská uvedla v premiéře Sondheimův muzikál A Funny Thing Happened on the Way to the Forum, v českém překladu Jana Wericha V Římě na place byla legrace.

 

Do širšího povědomí diváků se Sondheim dostal až v novém tisíciletí díky režiséru Timu Burtonovi, který v roce 2007 natočil filmovou verzi Sondheimova muzikálu Sweeney Todd – ďábelský holič z Fleet Street s Johny Deppem v hlavní roli. Po úspěchu filmové verze se Sweeney Todd dočkal prvního uvedení na česká jeviště, a to v srpnu roku 2012 na scéně pražského Divadla Na Prádle v nastudování herců anglické herecké společnosti Prague Playhouse. O dva roky později se Sweeney Todd objevil také v nově otevřeném Divadle na Orlí v Brně v podání studentů JAMU.

 

Nyní studentské Divadlo na Orlí uvedlo také další z muzikálů Stephena Sondheima, Merrily We Roll Along, pod českým názvem Zlatá brána otevřená. Muzikál vznikl na počátku 80. let podle stejnojmenné divadelní hry George Kaufmana a Mosse Harta a Sondheimovi vynesl prestižní ocenění Drama Desk Award za nejlepší texty písní. Příběh muzikálu se točí kolem postavy broadwayského muzikálového skladatele Franklina Sheparda a retrospektivně sleduje jeho životní cestu.

 

V režii Hany Mikoláškové se v české premiéře muzikálu Merrily We Roll Along/Zlatá brána otevřená představili studenti absolventského ročníku Ateliéru muzikálového herectví brněnské JAMU za doprovodu čtyřčlenné kapely Los Flamingos. První slavnostní představení se uskutečnilo 4. září v Divadle na Orlí v Brně.