FANTOM OPERY OSLAVÍ 30 LET

9. října uplyne přesně 30 let od světové premiéry muzikálu Fantom opery. Konala se v londýnském Her Majesty’s Theatre – a tam se také muzikál hraje dodnes, stejně jako na Broadwayi, kde byl uveden v lednu 1988. Broadwayskou inscenaci Fantoma opery režíroval stejně jako v Londýně Harold Prince a své role z West Endu si zopakovali představitelé hlavních rolí Michael Crawford, Sarah Brightman a Steve Barton. Inscenace získala 7 cen Tony včetně ceny za nejlepší muzikál roku. Na svém kontě má broadwayské nastudování 11 900 repríz. Téhož roku byl muzikál úspěchem uveden i ve Vídni a německou premiéru si odbyl v roce 1990 v Hamburku, kde pro něj bylo speciálně postaveno divadlo Neue Flora. V roce 2005 vznikla také filmová verze v režii Joela Schumachera.

 

Dlouho očekávaná česká premiéra muzikálu Fantom opery se uskutečnila před dvěma lety v pražské GOJA Music Hall. Osmadvacet let po světové premiéře tak mohli konečně i čeští diváci zhlédnout domácí inscenaci slavného romantického muzikálu o milostném trojúhelníku mezi krásnou zpěvačkou Christine, jejím obdivovatelem vikomtem Raoulem a znetvořeným geniálním hudebníkem, který se jako tajemný fantom skrývá v podzemních katakombách pařížské Opery. Uvádění pražské inscenace je plánováno do konce tohoto roku.

 

Po mnoha letech se Fantom opery dočkal také svého velmi volného pokračování pod názvem Love Never Dies, tedy Láska nikdy neumírá. Složil jej opět Andrew Lloyd Webber, libretistou je tentokrát komik Ben Elton. Londýnská premiéra se konala v roce 2010 a příliš úspěšná nebyla – ovšem záhy autoři úspěšně představili v australském Melbourne přepracovanou verzi, jejíž záznam je také celosvětově distribuován na DVD. Zdá se tedy, že příběh Fantoma opery ještě zdaleka nekončí…