PREMIÉRY SEZÓNY 2016/2017 V ČESKÝCH DIVADLECH

Jako na začátku každé divadelní sezóny přináší Muzikál Expres stručný přehled premiér, na které se můžeme v následujících měsících těšit v českých divadlech.

 

Ještě v září se v Praze uskuteční hned dvě muzikálové premiéry – ve středu 21. 9. představí Divadlo Kalich divákům muzikál Srdcový král, inspirovaný osudy slavného zpěváka Elvise Presleyho.

V Divadle Hybernia uvede o pouhý den později produkční společnost Pixa-Pro nový dětský muzikál Alenka v kraji zázraků. Naváže tak na své předchozí úspěšné projekty Kapka medu pro Verunku a Sněhová královna.

V polovině října bude mít premiéru muzikál Bonnie a Clyde v Hudebním divadle Karlín. Jedná se o slavný příběh skutečného mileneckého a zároveň zločineckého páru: na vrcholu hospodářské krize se dva bezvýznamní obyvatelé maloměsta v západním Texasu Bonnie Parkerová a Clyde Barrow stali proslulými lidovými hrdiny a zároveň nejhorší noční můrou texaských zastánců práva. V den uvedení premiéry muzikálu si divadlo navíc připomene přesně 10 let od znovuotevření jeho budovy po rekonstrukci.

Ve čtvrtek 3. listopadu se divákům představí nový původní český muzikál Daniela Bartáka a Zdeňka Zelenky Mefisto v Divadle Hybernia. Na konci měsíce pak divadlo Studio DVA nabídne divadelní adaptaci legendární muzikálové filmové pohádky Šíleně smutná princezna.

V divadle GOJA Music Hall vystřídá po Novém roce dosavadního Fantoma opery neméně slavný Ples upírů. Muzikál vznikl podle kultovního stejnojmenného filmu Romana Polanského z roku 1967, ve kterém si režisér také sám zahrál. A je ostatně podepsán i pod režií původního uvedení divadelního muzikálu skladatele Jima Steinmana a libretisty Michaela Kunzeho z roku 1997.

Na počátek příštího roku oznámila novou premiéru také Společnost Dark style agency, která v pražském Kongresovém centru úspěšně uvádí světový muzikálový hit Mamma Mia! a také pohádkový muzikál Ať žijí duchové. V březnu 2017 hodlá v Kongresovém centru uvést muzikál Rocky, inspirovaný slavným stejnojmenným filmem z roku 1976 se Sylvesterem

Stallonem v titulní roli. Rocky se premiérově uváděl tři roky v Hamburku, dočkal se i broadwayské premiéry a od podzimu loňského roku jej mohli v obnoveném nastudování vidět i diváci ve Stuttgartu. Zajímavostí muzikálu je závěrečná proměna jeviště v boxerský ring, přičemž jsou diváci z předních řad přesazeni na jeviště kolem něj a stávají se tak asi na posledních 20 minut přímou součástí děje.

V Národním divadle moravskoslezském v Ostravě uvede v neděli 18. 9. soubor opereta/muzikál obnovenou premiéru divadelní prvotiny Tima Rice a Andrew Lloyda Webbera Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť. Muzikál podle biblického příběhu o patriarchovi Jákobovi a jeho dvanácti synech měl v Ostravě premiéru už v roce 2012, nyní se po roční pauze pro velký zájem diváků opět vrací na scénu s částečně obměněným obsazením. Těsně před Vánoci pak na Josefa naváže uvedení muzikálové klasiky Cola Portera Kiss Me, Kate. Dílo inspirované Shakespearovým Zkrocením zlé ženy v Ostravě nastuduje režisér Lumír Olšovský a muzikálový soubor se jím zároveň připojí k připomínce letošního 400. výročí úmrtí britského dramatika Williama Shakespeara. Třetí muzikálovou premiérou letošní sezóny bude v Národním divadle moravskoslezském napínavý muzikálový thriller Rebecca. Muzikál Michaela Kunzeho a Sylvestra Levaye vznikl podle proslulého románu anglické

spisovatelky Daphne du Maurier, u nás známého pod názvem Mrtvá a živá. Neméně známá je i jeho filmová podoba od režiséra Alfreda Hitchcocka z roku 1940 s Laurencem Olivierem a Joan Fontaineovou v hlavních rolích. V české premiéře muzikál v Ostravě nastuduje režisérka Gabriela Petráková.

Muzikálovou sezónu Městského divadla Brno by mělo na podzim zahájit uvedení legendárního Limonádového Joea podle známé filmové předlohy s Karlem Fialou v hlavní roli limonády-milovného pistolníka. Po westernové parodii bude následovat další německý muzikál na repertoáru Městského divadla Brno, a to Jeanne d´Arc, tedy Johanka z Arku. Novinku nastuduje ředitel divadla Stanislav Moša, který ji režíroval už v Německu. Na jaře pak budou v Brně následovat dvě původní díla: „jukebox muzikál“ Beatles s hudbou slavné stejnojmenné skupiny a jazzová novinka brněnské autorské dvojice Miloš Štědroň – Milan Uhde Viki kráčí za štěstím.

Muzikálový soubor Divadla J. K. Tyla v Plzni v září nabídne divákům novou inscenaci revue Kdyby tisíc klarinetů. Po ní bude v závěru roku následovat neobvyklý původní muzikál s názvem Liduschka, napsaný přímo pro Plzeň a pojednávající o vztahu

Lídy Baarové a Josepha Goebbelse. Nový rok pak do Plzně přinese také premiéru legendární West Side Story. Slavný muzikál Leonarda Bernsteina o lásce na pozadí souboje dvou znepřátelených mládežnických part v ulicích New Yorku nastuduje nový šéf plzeňského muzikálového souboru Lumír Olšovský. Plzeňskou sezónu pak uzavře český muzikál Ondřeje Brouska a Radka Balaše Marilyn, inspirovaný osudy populární americké herečky a zpěvačky Marilyn Monroe.