ĎÁBELSKÝ LAZEBNÍK ŘÁDÍ UŽ NĚKOLIK DESETILETÍ

V březnu uplynulo 40 let od světové premiéry muzikálu Stephena Sondheima Sweeney Todd – ďábelský lazebník z Fleet Street. Tento muzikálový thriller se objevuje na divadelních jevištích dodnes a před 12 lety byla do kin uvedena i jeho filmová verze v titulní roli s Johnny Deppem, která přispěla k jeho celosvětové popularitě.

Muzikál zavádí diváky do Londýna 19. století: mladý holič Benjamin Barker se zde stává obětí intrik záludného mocného soudce Turpina, který jej posílá do vězení, aby se mohl zmocnit jeho půvabné ženy. Po patnácti letech se však Barkerovi podaří z vězení uniknout a opět se objevuje na scéně, nikým nepoznán a pod jménem Sweeney Todd. Vrací se ke svému starému lazebnickému řemeslu, tentokrát však svým klientům nekrátí ostřím břitvy pouze vousy, nýbrž rovnou celé hlavy. Oběťmi jsou nejen všichni, kdo mu před lety ublížili, ale posléze i lidé nevinní: hranice spravedlivé odvety je tak brutálně překročena. Těmito hrůznými činy však takřka hororová zápletka groteskního muzikálu nekončí. Problém, kam s mrtvými zákazníky, totiž zdárně vyřeší Toddova sousedka paní Lovettová. Čirou náhodou totiž ve stejné době úspěšně obnovuje ve svém krámku výrobu lahodných masových pirohů…

Na broadwayské jeviště přinesl muzikál režisér a producent Harold Prince. Ten se Sondheimem spolupracoval řadu desetiletí a patří k zásadním tvůrcům tzv. koncepčního muzikálu, kde nad vlastním příběhem dominuje jeho hlavní myšlenka. V případě Sweeney Todda je to takřka filozofická otázka, zda je vůbec možná spravedlivá pomsta a kde jsou její hranice.

Zmíněné první uvedení na Broadwayi na jaře roku 1979 zaznamenalo přes pět set repríz. Šlo o nákladnou inscenaci s velkým orchestrem, která by se klidně hodila i na scénu Metropolitní opery – k moderní opeře totiž tento titul nemá z hudebního hlediska příliš daleko. Ostatně jednu z úspěšných inscenací tohoto titulu uvedla v roce 2003 Královská opera Covent Garden v Londýně, byť v koncertní podobě: jednalo se o vůbec první muzikálový titul na této prestižní britské scéně. Hudebně ji nastudoval tehdejší šéfdirigent Antonio Pappano s padesátičlenným orchestrem, operními sólisty a velkým sborem.

Největšího ohlasu ale dosáhlo filmové zpracování z roku 2007, které na stříbrné plátno přenesl režisér Tim Burton. V titulní roli se tehdy zaskvěl Johnny Depp, jemuž jako paní Lovettová sekundovala Helena Bonham Carter, a úlisného soudce Turpina ztvárnil Alan Rickman. Z divadelních nastudování je třeba zmínit také kritiky oceňovanou londýnskou inscenaci z roku 2012, kde hlavní role ztvárnili Michael Ball a Imelda Staunton.

U nás byl Sweeney Todd poprvé uveden v roce 2012 hereckou skupinou Prague Playhouse v pražském Divadle na prádle, ovšem v angličtině. Česky pak toto dílo v roce 2014 uvedlo Divadlo na Orlí, studentská scéna brněnské JAMU. V současné době má muzikál už druhým rokem má na repertoáru Divadlo J. K. Tyla v Plzni a velkému zájmu se těší nejen na své domácí scéně, ale i při hostování v jiných městech.