DANIEL HŮLKA OSLAVIL ŽIVOTNÍ JUBILEUM

V pátek 1. června oslavil padesátiny český muzikálový zpěvák Daniel Hůlka. Ačkoli ho nejvíce proslavila titulní role v muzikálu Dracula, na svém kontě má muzikálových rolí daleko více.

Po ukončení gymnázia Hůlka absolvoval Pražskou konzervatoř a věnoval se opernímu zpěvu. V počátcích kariéry prošel angažmá v několika divadlech, mimo jiné v Ústí nad Labem a Národním divadle, ale hostoval i v Plzni, Liberci nebo Ostravě. Nastudoval mnoho hlavních rolí operního repertoáru, například Dona Giovanniho ve stejnojmenné Mozartově opeře, Figara ve Figarově svatbě téhož skladatele nebo Přemysla v Libuši Bedřicha Smetany.

V roce 1995 ho kolega přemluvil, aby se zúčastnil konkurzu do muzikálu Karla Svobody, Zdeňka Borovce a Richarda Hese Dracula. Hůlka v konkurzu uspěl a získal titulní roli. Právě postava Draculy přinesla začátek jeho hvězdné kariéry; Hůlka začal vystupovat i v televizi, vydal první sólovou desku a stoupal na žebříčku popularity.

Po ukončení první produkce Draculy v roce 1998 se Hůlka vydal na své první koncertní turné se show Mise, která byla posléze uváděna také v polodivadelní formě v pražské Pyramidě. Ve stejném roce také porazil Karla Gotta v anketě o nejoblíbenějšího českého zpěváka a stal se zlatým Českým slavíkem.

Draculu poté zpíval také v Bratislavě a v Prešově, účinkoval v různých televizních a rozhlasových pořadech a zahrál si roli zlého krále Brambase v obou dílech filmové pohádky Zdeňka Trošky Z pekla štěstí. V roce 2000 se vrátil k muzikálu účinkováním v titulní roli muzikálu Monte Cristo. Posléze se opět vrátil k muzikálu Dracula při jeho obnoveném uvedení v roce 2003. V druhém pražském nastudování slavných Bídníků v Goja Music Hall hrál roli inspektora Javerta.

Účinkoval také v muzikálu Divadla Ta Fantastika Excalibur v roli Mordreda a v roce 2005 také v titulní dvojroli muzikálu Franka Wildhorna Jekyll a Hyde Hudebního divadla Karlín. Posléze se do třetice vrátil k muzikálu Dracula v nové verzi v divadle Hybernia – za tuto roli byl také nominován na Cenu Thálie. V divadle Hybernia hrál i v dalších muzikálech. Do své nejslavnější role Draculy se pak vrátil i v jeho nejnovějším nastudování, uvedeném Hudebním divadlem Karlín v roce 2015 ke 20. výročí světové premiéry tohoto legendárního českého muzikálu.