V neděli 23. dubna uplynulo 20 let od premiéry broadwayského muzikálu Titanic. Jeho námětem je jedna z největších námořních katastrof v dějinách, při níž zahynulo 1517 lidí. Příběh muzikálu zobrazuje osudy všech vrstev, které se na palubě Titanicu plavily: naděje a tužby cestujících třetí třídy, kteří snili o lepším životě v Novém světě, snahy lidí z druhé třídy o dosažení stejného životního stylu jako bohatí a slavní, ale i osudy milionářské smetánky na nejvyšší palubě. Muzikál Titanic napsali Peter Stone a Maury Yeston, proslavený například muzikálem Nine. Při svém prvním uvedení získal Titanic hned 5 cen Tony včetně ceny za nejlepší muzikál roku, ale také za hudbu či libreto. Uveden byl posléze i v Londýně, Německu nebo nedávno také v české premiéře v Městském divadle Brno.

 

O pouhý den později se na Broadwayi odehrála světová premiéra muzikálu autorské dvojice John Kander a Fred Ebb Steel Pier, tedy Ocelové molo. V něm tvůrci zavedli diváky do Atlantic City roku 1933, mezi směsici tanečníků, kteří věří, že právě oni získají prémii ve výši dvou tisíc dolarů v tanečním maratónu. Libreto v příběhu odehrávajícím se v době hospodářské recese třicátých let akcentuje především konfrontaci mezi snem a realitou. Klade otázku, co vše jsou lidé schopni a ochotni udělat v případě, nemohou-li si peníze vydělat poctivou prací, k jakým intrikám a úskokům se mohou – či musí – uchýlit. Muzikál Steel Pier měl po premiéře dobré recenze a byl v jedenácti kategoriích nominován na ceny Tony. Nakonec ale vyšel zcela s prázdnou a stal přes všechna očekávání na Broadwayi jedním z největších propadáků sezóny s počtem pouhých 76 repríz. Steel Pier tak byl dalším důkazem toho, že úspěch v muzikálové branži je jen těžko odhadnutelný a že se neúspěch nevyhýbá ani velkým mistrům.

 

Třetí výročí spadá na 29. dubna, kdy uplyne přesně deset let od broadwayské premiéry muzikálu Pravá blondýnka, v originále Legally Blonde. Vznikl podle předlohy stejnojmenného filmu z roku 2001 s Reese Witherspoon v titulní roli. Hudbu a texty napsala autorská dvojice Laurence O´Keefe a Nell Benjamin – pro oba šlo o broadwayský debut. Muzikál získal slušné ohlasy a byl nominován na sedm cen Tony, i když komerčně byl úspěšnější až při svém pozdějším uvedení londýnském.

DUBNOVÁ BROADWAYSKÁ VÝROČÍ