Newyorská Broadway se v září loučí hned se dvěma tituly: Groundhog Day a Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812. Oba patří mezi nejoceňovanější muzikálové inscenace minulého roku, přesto se začaly potýkat s klesající návštěvností.

 

Muzikál Groundhog Day podle známého filmu s českým názvem Na hromnice o den více se dočká derniéry v polovině září po pouhých 176 reprízách: na newyorském jevišti se tak neudržel ani půl roku. To překvapí o to více, že se jedná o loňského vítěze britské ceny Laurence Oliviera pro nejlepší muzikál roku. Americká inscenace potom na jaře získala sedm nominací na ceny Tony včetně všech hlavních kategorií i Andyho Karla, představitele hlavní role mrzoutského moderátora počasí, který znovu a znovu prožívá týž den.

Výjimečně zdařilá inscenace komediálního muzikálu s hudbou Tima Minchina se nyní vydá na zájezdové turné a avizován byl také návrat původní inscenace do londýnského West Endu, kde muzikálový Groundhog Day před rokem vznikl a byl uveden pouze v limitovaném počtu představení.

Počátkem září se Broadway rozloučila také s muzikálem Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812, který vznikl na námět slavného románu Vojna a mír. Tuto čtyřdílnou románovou epopej napsal v roce 1869 ruský velikán Lev Nikolajevič Tolstoj. Komorní scény ze života vyšší společnosti a milostná vzplanutí a dobrodružství se tu střídají s líčením skutečných historických událostí a vystupuje zde více než 250 postav včetně historických osobností – cara Alexandra I., císaře Napoleona či generála Kutuzova.

V roce 2012 se částí románu nechal inspirovat skladatel a libretista Dave Malloy a vytvořil svou muzikálovou verzi. Vypráví příběh devatenáctileté dívky Nataši Rostovové, přítele jejího snoubence, Pierra Bezuchova, a zhýralého knížecího syna Anatola Kuragina, který o Natašu jeví zájem. Muzikál byl poprvé uveden v říjnu 2012 na scéně amatérského divadla Ars Nova v New Yorku, kde si jednu z rolí zahrál i sám autor muzikálu. Od prosince 2015 byl muzikál krátce uváděn v Cambridge ve státě Massachusetts a 14. listopadu loňského roku se dočkal také slavnostní premiéry na Broadwayi. V hlavních rolích se zde představili začínající herečka Denée Benton a populární zpěvák Josh Groban, kteří byli za své výkony nominováni na prestižní divadelní cenu Tony. Po bezmála čtyřech stech odehraných reprízách nyní muzikál Natasha, Pierre & The Great Comet of 1812 v New Yorku skončil. Ale my věříme, že se v budoucnu objeví také na některé z evropských scén.

DVĚ BROADWAYSKÉ DERNIÉRY