Právě tuto neděli uplynulo 65 let od světové premiéry muzikálu Wonderful Town z pera legendy amerického muzikálu Leonarda Bernsteina.

Muzikál pochází z dílny pětice tvůrců: hudba je dílem Leonarda Bernsteina, libreto společně napsali dramatici Joseph Fields a Jerome Chodorov. Texty písní pak vytvořila známá textařská dvojice Betty Comden a Adolph Green, kterou patrně nejvíce proslavil muzikál Zpívání v dešti.

Muzikál Wonderful Town vznikl podle divadelní hry s názvem My Sister Eileen, kterou v roce 1940 napsali autoři libreta Fields a Chodorov. Ovšem ani tato hra není dílem původním – pro její vytvoření se autoři inspirovali sbírkou krátkých povídek spisovatelky Ruth McKenney. Ta v nich popisuje své vzpomínky na mládí a dospívání po boku své krásné sestry Eileen. Sbírka povídek poprvé vyšla v roce 1938, tedy tři roky po událostech, o nichž muzikál pojednává. Jako podklad pro jeho libreto z ní autoři využili jen dvě závěrečné povídky, a i ty značně pozměnili.

Muzikál vypráví příběh dvou sester, Ruth a Eileen, které cestují z města Columbus v Ohiu do New Yorku, aby tam nalezly lásku a štěstí. Ruth je začínající spisovatelka, která stále nemůže nalézt toho pravého. Její překrásná sestra Eileen, ambiciózní herečka, má však přesně opačný problém – k nohám jí padají snad všichni muži, které potká. Dívky si v New Yorku najdou ubytování v neútulném sklepním bytě, který se navíc často otřásá kvůli stavbě podzemní dráhy. Není proto divu, že se jim brzy zasteskne po domově. Dívky se ale nevzdávají, postupně se seznamují se svými sousedy a nachází mezi nimi nové přátele. Ve světě rušného velkoměsta zažívají spoustu nedorozumění, trapasů s muži i problémů s prací. Eileen dokonce skončí na čas ve vězení. Jak tomu však u většiny amerických muzikálů bývá, nakonec vše skončí happy endem.

Premiérové uvedení Wonderful Town dosáhlo počtu 559 představení a získalo hned 5 cen Tony včetně ocenění za nejlepší muzikál roku a za nejlepší ženský herecký výkon: to obdržela herečka Rosalind Russell za roli Ruth. V roce 2003 se muzikál na Broadwayi dočkal také revivalu.

DVĚ DÍVKY V NESNÁZÍCH: WONDERFUL TOWN