Hned dvě česká divadla uvádí letos muzikálové zpracování nesmrtelné Shakespearovy hry Romeo a Julie. Jedná se ovšem o dvě zcela odlišná díla!

Ve čtvrtek 23. listopadu měl v pražském divadle Hybernia premiéru muzikál Zdeňka Bartáka Romeo a Julie na motivy slavné tragédie Williama Shakespeara. Barták jej původně složil v roce 2002 pro Státní operu v jihokorejském Soulu, posléze získal také ocenění GRAND PRIX za nejlepší muzikál asijského kontinentu. V červenci 2009 se jej v překladu Jiřího Joska a s českými texty Eduarda Krečmera dočkali také naši diváci, a to na letní scéně zámku Hluboká nad Vltavou, kde byl poté uváděn ještě následující tři léta. V titulních rolích nynější pražské inscenace se publikum může těšit například na Ivanu Korolovou nebo Lukáše Randáka, v rolích dalších na Michaelu Noskovou, Ditu Hořínkovou, Jiřího Zonygu, Vlastimila Korce a jiné.

V ostravském Národním divadle moravskoslezském se 7. prosince koná premiéra jiného muzikálu stejného jména a podle stejné předlohy. Nejedná se tedy o dílo Zdeňka Bartáka, ale o přepracovaný muzikál ostravského skladatele Borise Urbánka s texty Jaromíra Nohavici, který původně napsali pro uvedení na zimních stadionech po celé republice pod názvem Romeo a Julie – romantický muzikál na ledě. Nová verze je však plnohodnotným divadelním muzikálem a využívá i části originálního textu klasické Shakespearovy milostné tragédie v překladu Jiřího Joska. V Ostravě muzikál režíruje a zároveň k němu vytvoří scénu Šimon Caban.

DVOJÍ VERZE ROMEA A JULIE