ETHEL MERMANOVÁ: ZTĚLESNĚNÁ BROADWAY

„Styl? Já nemám žádný styl. Otevřu zkrátka pusu a zpívám.“ To o sobě kdysi prohlásila legenda amerického hudebního divadla s nezaměnitelným hlasem, po desítky let první dáma Broadwaye, Ethel Mermanová. Patřila k vůbec nejslavnějším představitelkám amerického hudebního divadla a filmu.

Ethel Mermanová, vlastním jménem Ethel Agnes Zimmermannová, se narodila v New Yorku v lednu 1908 či 1909. Na Broadwayi debutovala v roce 1930 v Gershwinově revui Girl Crazy, kde v její interpretaci zazněla mimo jiné slavná skladba I Got Rhythm. Postupem let vystoupila i v řadě muzikálů Cole Portera a Irvinga Berlina. Na jevišti i na filmovém plátně stála po boku Binga Crosbyho i dalších hvězd; ve většině případů však byla hlavní hvězdou ona sama.

V roce 1934 zazářila v muzikálu z pera Cole Portera Anything Goes, tedy Všechno je možné, a svou roli zopakovala také v první filmové verzi tohoto titulu z roku 1936. Dalším z nezapomenutelných muzikálů Ethel Mermanové byl Annie Get Your Gun, v českém překladu Ančí, k líci zbraň. V tomto muzikálu Irvinga Berlina, který se odehrává na divokém západě v dobách Buffalo Billa, ztělesnila postavu mladé čarostřelkyně Annie Oakleyové, jejímuž střeleckému umění se nevyrovnali ani největší mužští sokové. Muzikál měl svoji divadelní premiéru v roce 1946 a Mermanová získala za svůj výkon cenu Tony. Stejnou roli pak hrála i v broadwayském revivalu v roce 1966, kdy jí bylo plných 57 let.

Úspěch našla i v dalším muzikálu Irvinga Berlina Call Me Madam, který měl premiéru roku 1950. Jeho děj odráží skutečnou příhodu z nedávného období americké diplomacie a kritizuje diletantismus americké zahraniční politiky. Mezi její vrcholné role potom patří Rose v muzikálu skladatele Jula Styna a textaře Stephena Sondheima Gypsy, který měl jevištní premiéru v roce 1959 a zfilmován byl o tři roky později. Mermanová zde se svým typickým elánem ztvárnila roli matky posedlé kariérou svých dvou dcer: všemi silami se snaží, aby zazářily na prknech hudebního divadla.

Na jevišti Ethel Mermanová vystupovala ještě počátkem sedmdesátých let, například v muzikálu Hello, Dolly!. Prvotřídně zpívat potom dokázala až do své smrti v roce 1984.