EVITA: PŘÍBĚH, KTERÝ STÁLE MÁ CO ŘÍCT

Už 40 let se po světě uvádí muzikálový hit z dílny věhlasné autorské dvojice Andrew Lloyd Webber a Tim Rice: Evita. Její světová premiéra se uskutečnila 21. června 1978 v londýnském Prince Edward Theatre.

Osudy titulní hrdinky muzikálu, manželky argentinského diktátora Peróna, inspirovaly především Tima Rice; Lloyd Webber k ní zprvu pociťoval spíše antipatie. Přesto nakonec její životní příběh společně zpracovali do muzikálové podoby, která nejprve vyšla na gramofonové nahrávce a teprve po ní spatřila světlo světa divadelní inscenace. Dílo však není jen sledem událostí ze života Evy Perónové, ale také obrazem ctižádosti, boje o moc a zároveň bezmocnosti. Právě tyto prvky, stejně jako souboj argentinské aristokracie a armády o vliv v zemi, zvýraznil režisér londýnské a posléze i broadwayské inscenace Harold Prince.

Po premiéře Evity – a i přes její úspěch – spolupráce Lloyd Webbera a Rice z osobních důvodů na mnoho let skončila. Znovu se pracovně sešli až při přípravách filmové verze muzikálu, pro kterou napsali novou, oscarovou píseň „You Must Love Me“.