FRANK WILDHORN: NEJÚSPĚŠNĚJŠÍ AMERIČAN ČESKÉ MUZIKÁLOVÉ SCÉNY

Ve čtvrtek 29. listopadu oslavil 60. narozeniny americký skladatel Frank Wildhorn, který je minimálně jedním svým titulem, muzikálem Carmen, nerozlučně spjat i s moderní českou muzikálovou historií.

Frank Wildhorn je jedním z nejplodnějších a ve světě nejuváděnějších muzikálových autorů současnosti. Narodil se v roce 1958 v New Yorku, dospívání potom prožil na slunné Floridě. První skladby složil v devatenácti letech a v průběhu let jeho písně nazpívaly skutečné hvězdy světové pop music jako například Whitney Houston, Natalie Cole, Sammy Davis ml. nebo Liza Minnelli.

Wildhorn napsal na dvě desítky muzikálových titulů, z nichž nejúspěšnějším se na Broadwayi stal Jekyll & Hyde. Novela spisovatele Roberta Louise Stevensona Podivný případ doktora Jekylla a pana Hyda z roku 1886 byl mnohokrát zfilmován či adaptován, první muzikálovou podobu mu však dal právě až Frank Wildhorn s britským libretistou Leslie Bricussem. Po uvedení na Broadwayi v roce 1997 si muzikál našel i cestu do Evropy, kde byl uveden v řadě zemí včetně České republiky. Zdejší premiéra se uskutečnila v roce 2005 v Hudebním divadle Karlín, respektive v provizorním prostředí Kongresového centra Praha, kde Karlín sídlil po dobu rekonstrukce své historické budovy zdevastované povodněmi. Z muzikálu Jekyll & Hyde pochází také Wildhornova nejznámější muzikálová píseň This Is The Moment, která se dočkala nejen stovek cover verzí, ale byla hrána na mnoha olympijských hrách, na mistrovství USA v krasobruslení a dokonce se stala znělkou inaugurace prezidenta Billa Clintona.

Další Wildhornův muzikál The Scarlet Pimpernel byl uváděn na Broadwayi od roku 1997 do počátku roku 2000, a to celkem ve třech revidovaných verzích. Odehrává se v době francouzské revoluce a název má po neznámém tajuplném dobrodinci přezdívaném Šarlatový bedrník, který jako britský aristokrat před gilotinou zachraňoval z rukou revolucionářů řadu příslušníků francouzské šlechty. Naopak nejméně úspěšným broadwayským titulem Franka Wildhorna byl muzikál The Civil War, hudebně inspirovaný černošskými gospely a jižanskou country hudbou.

V posledních letech Wildhorn píše spíše pro evropská divadla: například v květnu 2007 byl ve světové premiéře uveden na scéně Operety v Budapešti jeho nový muzikálový titul Rudolf – Affaire Mayerling, který líčí tragické životní osudy korunního prince Rudolfa, syna Františka Josefa I. Inscenace vznikla ve spolupráci se Spojenými scénami vídeňskými, kde byl tento titul uveden v roce 2009.

Frank Wildhorn ale několikrát spolupracoval také s pražským Hudebním divadlem Karlín. Do Prahy jej přivedla premiéra Jekylla & Hyda, brzy nato složil několik písní pro Karla Gotta a Lucii Bílou. Pro Karlín vytvořil spolu s libretistou Normanem Allenem a textařem Jackem Murphym nový muzikál Carmen, inspirovaný slavnou novelou Prospera Mérimée, podle níž napsal Georges Bizet stejnojmennou operu. V Karlíně měl muzikál premiéru na podzim roku 2008 a od té doby se s dvouletou přestávkou drží na repertoáru dodnes. Před několika měsíci se navíc stal z hlediska počtu repríz nejúspěšnějším muzikálem karlínského divadla v celé jeho historii.

Zatím posledním u nás uvedeným muzikálem Franka Wildhorna je dílo podle skutečného příběhu slavné dvojice mileneckého a zároveň zločineckého páru Bonnie a Clyde. U nás bylo uvedeno hned ve dvou nastudováních: na jaře roku 2016 v Divadle J. K. Tyla v Plzni a na podzim téhož roku v Hudebním divadle Karlín.