FRANKOFONNÍ ROCK: STARMANIA

Rocková vlna hudebního divadla 70. let přinesla na Broadway i West End řadu zajímavých inscenací. Trendem se však inspirovalo také mnoho tvůrců mimo angloamerické divadlo: vynikl mezi nimi Luc Plamondon se svou rockovou operou Starmania.

Frankofonní Kanaďan a velký fanoušek Jesus Christ Superstar chtěl napsat dílo, které by přesáhlo hranice běžného popového textu. Starmania, která měla premiéru před 40 lety v Paříži, se stala významnou a v mnohém revoluční inscenací francouzského hudebního divadla 70. a 80. let.

Příběh o lásce mezi naivním teroristou Johnny Rockfortem a Cristal, moderátorkou televizního pořadu Starmania, je směsicí velmi různorodých prvků – ty ovšem velmi efektně vypovídaly o směřování tehdejší západní společnosti. Nad mírně nesourodým filozofickým příběhem se klenula velmi emotivní hudba Michela Bergera, skladatele, který byl dlouhá léta blízkým spolupracovníkem Luca Plamondona.

Ve Francii dodnes platí pravidlo, že interpret, který nehrál ve Starmanii, nemůže být slavný; v jednotlivých inscenacích se objevili nejrůznější úspěšní interpreti včetně světové superstar Céline Dion. Písně ze Starmanie znají tisíce posluchačů, aniž by tušili, že pochází právě z této francouzské rockové opery.