Pražská Ypsilonka, neboli Studio Ypsilon, jak zní oficiální název divadla, zahájila 12. ledna nový rok premiérou inscenace nazvané Varieté Freda A. aneb Chytání větru. Autorem a režisérem inscenace je Jan Schmid, který text postavil na nově objevených souvislostech, týkajících se hlavního hrdiny příběhu: tanečníka a herce Freda Astaira. S dramaturgem Jaroslavem Etlíkem totiž přišli v německém tisku na pražský původ hlavního hrdiny, jehož jméno bylo v minulém století spojováno hlavně s Hollywoodem. Jeho židovský dědeček totiž žil v Praze na Josefově; i Fred Astaire se původně jmenoval Austerlitz.

 

Na setkání s novináři Jan Schmid uvedl: „Text nicméně není tak docela divadelní hra. Byl psán jako dramatický koncept situací a materiálů, vznikl i na základě kolektivní improvizace.“ Dále doplnil, že „vychází především ze vzpomínek Fredovy taneční partnerky Ginger Rogersové, kterou hraje Jana Synková.“ Titulní roli a choreografii inscenace vytvořil dvojnásobný vítěz televizní soutěže StarDance, charismatický Jan Onder.

 

Žánrově se má dílo pohybovat mezi vaudevillem, revuí a varieté, doplněnými typickou poetikou Ypsilonky. V představení zazní písně jako Cheek to Cheek, Night and Day nebo Puttin' on the Ritz. Scénografem inscenace je Ondřej Zicha, žák dlouholetého kmenového scénografa Ypsilonky Miroslava Meleny, v Muzikál expresu zmiňovaný především v souvislosti s muzikálovými scénografiemi v ostravském Národním divadle moravskoslezském či s loňskými Kočkami na bratislavské Nové scéně. O hudební stránku a její nastudování s živým orchestrem se postaral skladatel Vráťa Šrámek a Dominik Renč. Účinkující v inscenaci většinou role herecké spojují také s pozicí instrumentalistů. Největší dynamičnost získává představení ve druhé části, kdy Ypsilonka na své scéně ve zkratce předvede klíčové scény ze slavného filmu Freda Astaira a Ginger Rogersové ze 30. let s názvem Veselý rozvod.

FRED ASTAIRE TANČÍ V YPSILONCE