Ve středu 14. února si připomínáme 30. výročí úmrtí amerického skladatele Fredericka Loewea, známého především jako jednoho z autorů muzikálu My Fair Lady.

Loewe se narodil v červnu 1901 ve Vídni jako syn tamního operetního tenora. Jeho tvůrčí začátky nebyly lehké: po příchodu do Ameriky se dlouho nemohl prosadit a vystřídal řadu povolání. Zásadní zlom v jeho tvůrčí kariéře znamenal až pohádkový muzikál Brigadoon v roce 1947, který napsal společně se svým dlouhodobým spolupracovníkem, libretistou Alanem Jay Lernerem. Do historie se ale oba zapsali především svojí My Fair Lady, která patří mezi nejúspěšnější tituly žánru a je jedním z mezníků v dějinách hudebního divadla.

I když ostatní tituly autorské dvojice zůstávají tak trochu v jejím stínu, stojí za to si připomenout alespoň oscarový filmový muzikál Gigi z roku 1958. Odehrává se v Paříži na přelomu 19. a 20. století a jeho hlavní hrdinkou je mladá půvabná Gigi, která má na přání své babičky a tety pokračovat v tradici rodu a stát se noblesní kurtizánou. Čáru přes rozpočet však starým dámám udělá častá přítomnost mladého svobodného muže, který se do Gigi zamiluje.

Loewe získal řadu ocenění jak za jednotlivé muzikály, tak za své celoživotní dílo, a dožil se šestaosmdesáti let.

FREDERICK LOEWE: VÍDEŇSKÝ TVŮRCE AMERICKÉHO MUZIKÁLU