V neděli 5. listopadu uplynulo 75 let od úmrtí slavného amerického zpěváka a umělce mnoha talentů George Michaela Cohana. Jedná se o jednu z největších a zároveň nejspornějších osobností hudebního divadla počátku dvacátého století. Cohan je také jediným umělcem, kterému byla na Broadwayi poblíž Times Square odhalena socha.

George M. Cohan pocházel z velice patriotické rodiny varietních umělců. Narodil se roku 1878 a na jevišti se poprvé objevil, když mu byl rok či dva. Postupně z něj vyrostl zpěvák a tanečník v jedné osobě, který stál u zrodu žánru amerického vaudevillu, respektive varieté. Cohan byl muž mnoha talentů – herec, zpěvák, tanečník, režisér, libretista a producent. Na americkém divadle mu vadil především vliv Evropy a ve své vlastní tvorbě sázel na ryze americkou strunu. Jeho kritici mu vyčítali, že skeče a čísla, která tvořila jeho show, byla podbízivá, povrchní až vulgární. Jemu osobně pak vyčítali aroganci. To se však nijak nepodepsalo na zájmu publika o jeho představení na Broadwayi i v provinčních divadlech.

Příběh pozdějšího biografického filmu z roku 1942 s názvem Yankee Doodle Dandy líčí Cohanovy osudy na pozadí návštěvy v Bílém domě, ke které jej po premiéře jedné z jeho show osobně pozval prezident Franklin D. Roosevelt. Cohan v ní totiž ztvárnil právě postavu prezidenta Roosevelta. Film si vydobyl přízeň diváků, ale sklidil také celou řadu Oscarů. Natočil jej režisér Michael Curtiz, tvůrce nejen legendární Casablanky, ale i filmových Bílých Vánoc.

Yankee Doodle Dandy byl jedním z prvních biografických filmů o hudebních osobnostech, s nimiž se ve druhé polovině čtyřicátých let v Hollywoodu doslova roztrhl pytel. Hlavní roli vytvořil James Cagney, který postavu George M. Cohana označoval za jednu ze svých životních rolí. A pokud jde o název filmu, jeho stejnojmenná ústřední melodie byla vlastně hymnou armády Severu v americké občanské válce Severu proti Jihu.

GEORGE COHAN: VŠESTRANNÁ IKONA BROADWAYE