Před 80 lety zemřel ve věku pouhých 38 let jeden z nejslavnějších skladatelů vážné i populární hudby George Gershwin. Jeho skladby zasahovaly do různých hudebních žánrů a jeho nejznámější melodie znají dodnes lidé po celém světě.

Gershwin studoval hru na klavír a skladbu. Živil se nejprve přehráváním písní pro reklamní účely: právě to byl nejběžnější způsob, jak hudební nakladatelství mohla své skladby prezentovat a podpořit prodej not. Velmi brzy ale začal psát pro broadwayská divadla, a to společně se svým bratrem Irou. Posléze se na čas přestěhoval do Paříže, kde chtěl pokračovat ve studiích. Právě ve francouzské metropoli tehdy složil jednu ze svých nejznámějších skladeb Američan v Paříži. Po návratu do New Yorku napsal s bratrem Irou a spisovatelem DuBose Heywardem lidovou operu Porgy a Bess, která po premiéře sice propadla, dnes je však považována za jedno z nejvýznamnějších amerických děl 20. století.

Ve 30. letech se Gershwin přestěhoval do Hollywoodu, kde vytvořil hudbu k řadě filmů. V roce 1937 předčasně zemřel na mozkový nádor. Jeho skladby však žily a žijí dál – mnohé z nich byly později adaptovány nebo využity v řadě filmů, televizních pořadů i divadelních inscenací.

GEORGE GERSHWIN: VELIKÁN AMERICKÉ HUDBY