V neděli 19. března oslavila 70. narozeniny americká herečka Glenn Close, jejíž jméno je spojeno nejen s muzikály nebo činohrami, ale zejména s mnoha hollywoodskými filmy.

 

Glenn Close se narodila prominentním rodičům, její otec pocházel z vážené a bohaté lékařské rodiny. Ona se ve dvaadvaceti letech začala věnovat divadlu; v polovině 70. let se prosadila na Broadwayi, a to jak v činohrách, tak v muzikálech. Tím prvním bylo dílo skladatele Richarda Rodgerse a textaře Sheldona Harnicka s názvem Rex, které pojednávalo o životě anglického krále Jindřicha VIII. Glenn Close v něm hrála Jindřichovu dceru, princeznu Marii. Její nejznámější a zároveň nejúspěšnější muzikálovou rolí byla ale Norma Desmond v Sunset Boulevardu skladatele Andrew Lloyd Webbera.

 

Glenn Close hrála Normu Desmond hned v několika verzích Sunset Boulevardu: poprvé v jeho americké premiéře v Los Angeles v roce 1993 a o rok později i v jeho prvním broadwayském uvedení. Právě za výkon v této inscenaci získala také cenu Tony. Loni na jaře účinkovala v poloinscenované koncertně-divadelní verzi Sunset Boulevardu v Londýně. Toto nastudování, které bylo uváděno pouhých šest týdnů, se stalo hitem sezóny a právě v těchto týdnech se přesunulo i na Broadway.

 

Na filmovém plátně se Glenn Close proslavila především jako atraktivní Alex Forrestová v Osudové přitažlivosti, markýza de Merteuil v Nebezpečných známostech nebo Cruela de Ville ve 101 dalmatinech. Účinkovala také v bezpočtu televizních filmů a seriálů. Je držitelkou tří cen Emmy, dvou Zlatých globů a šesti nominací na Oscara. Postavou Normy Desmond, která ve své hollywoodské vile marně sní o velkolepém návratu na stříbrné plátno, se navždy zapsala také do historie muzikálu.

GLENN CLOSE SLAVÍ ŽIVOTNÍ JUBILEUM