HAMILTON OVLÁDL BRITSKÉ DIVADELNÍ CENY

V neděli 8. dubna se v londýnské Royal Albert Hall uskutečnil slavnostní ceremoniál předávání prestižních britských divadelních cen Laurence Oliviera. Večerem provázela anglická komička a herečka Catherine Tate a ceny byly uděleny celkem v 25 kategoriích.

V letošních cenách Olivier spolu soupeřily inscenace, které byly uvedeny mezi 17. únorem loňského roku a 21. únorem roku letošního v některém z divadel sdružených ve Společnosti londýnských divadel a které dosáhly počtu alespoň 30 představení. Nominace na letošní ceny byly vyhlášeny již na začátku března a dle očekávání je zcela jednoznačně ovládl americký muzikál Hamilton. Se svými 13 nominacemi zlomil dosavadní rekord v historii Olivierových cen – dosud jej se shodnými jedenácti nominacemi držela hra Harry Potter a prokleté dítě z roku 2017 a muzikál Hairspray z roku 2008. Kromě letošního favorita získal úctyhodných 10 nominací také revival muzikálu Stephena Sondheima Follies, uvedený v londýnském Národním divadle.

A jak tedy letošní udílení cen v muzikálových kategoriích dopadlo? Jednu cenu získal Američan v Paříži, a to za nejlepší scénu. Po dvou cenách si pak odnesly hned dva tituly – Girl from the North Country s hudbou Boba Dylana získal ceny herecké, konkrétně pro nejlepší ženský herecký výkon v muzikálu a zároveň pro nejlepší ženský herecký výkon v muzikálu ve vedlejší roli. Pouze dvě nominace z původních deseti proměnil zmíněný muzikál Follies, a to za nejlepší kostýmy a nejlepší muzikálový revival.

Bezkonkurenčním vítězem se tedy podle všech očekávání stal Hamilton – získal ceny za nejlepší muzikálový mužský herecký výkon v hlavní i vedlejší roli, cenu za nejlepší choreografii, nejlepší světla a nejlepší zvuk. Vedle toho obdržel ocenění jako nejlepší nový muzikál roku a také zvláštní cenu za mimořádný počin v oblasti divadelní hudby. Celkem si tedy inscenace odnesla sedm cen, čímž vyrovnala rekord muzikálu Matilda z roku 2007.

V rámci večera se odehrálo několik vystoupení – diváci mohli vidět číslo z muzikálu Hamilton, ale také z Follies, Mladého Frankensteina nebo 42nd Street. Zároveň si ale pořadatelé dvěma vystoupeními vzpomněli i na letošní významná historická výročí. Šedesát let od londýnského uvedení West Side Story připomněli herci v čele s legendární Chitou Riverou v písni Somewhere. Slavným songem Any Dream Will Do z muzikálu Josef a jeho úžasný pestrobarevný plášť pak hned několik londýnských představitelek a představitelů hlavních rolí v čele s Jasonem Donovanem vzdalo hold 50. výročí prvního uvedení této legendární show Andrew Lloyda Webbera a Tima Rice.