HELLO, NELLY!

Na začátku října uplynulo 110 let od narození herečky a zpěvačky Nelly Gaierové. Do dějin domácího muzikálu se zapsala především jako vůbec první představitelka dohazovačky Dolly Leviové v české premiéře slavného muzikálu Hello, Dolly! v Hudebním divadle v Karlíně v roce 1966.

V době jeho uvedení bylo Nelly Gaierové osmapadesát let – a její kariéra nabírala druhý dech. Svým šarmem, elegancí i osobitým projevem okouzlovala diváky už před válkou, kdy působila na nejznámější prvorepublikové operetní scéně, pražské Velké operetě. Během okupace si odskočila do činoherního souboru divadla Uranie, aby se ihned po osvobození opět vrátila k operetě a později i muzikálu, a to především v karlínském divadle.

Ačkoli ještě v druhé polovině 50. let zářila zejména v operetách, během let 60. se její doménou stával spíše muzikál. Kromě Dolly Leviové patřily mezi její nejvýraznější muzikálové role paní Pearcová a paní Higginsová ve dvou uvedeních My Fair Lady v letech 1964 a 1984, slečna Schneiderová v Kabaretu (1978) či Žebračka v Baladě z hadrů (1984). S divadelní kariérou se rozloučila v inscenaci muzikálu Hra na pohádku máje Miloše Štědroně a Milana Uhdeho, uvedené v karlínském divadle v roce 1991.