HRÁT POHYBEM: JEROME ROBBINS

Ve čtvrtek 11. října uplyne 100 let od narození jedné z nejvýznamnějších muzikálových osobností historie – choreografa a režiséra Jeroma Robbinse.

Jeho jméno je spojeno především s West Side Story, k níž vytvořil koncepci, režíroval ji a právě při tomto díle vytvořil z choreografie výrazový prostředek zcela nezvyklé důležitosti – pohyb na jevišti totiž díky němu přestal být pouhou okrasou, začal vyjadřovat děj i pocity postav.

Jerome Robbins sám začínal na Broadwayi v roce 1938 jako tanečník. Už v roce 1944 ale stál přímo u vzniku muzikálu On the Town, k němuž napsal hudbu Leonard Bernstein. Robbins se na inscenaci podílel jako choreograf, ale také jako autor celého námětu.

Od té doby pod jeho vedením v pozici choreografa nebo choreografa a režiséra v jedné osobě vzniklo celkem 55 inscenací: mezi ty nejznámější patří vedle West Side Story také Gypsy, Funny Girl, Peter Pan, Král a já, Šumař na střeše, Hra o pyžama či Wonderful Town.

Za jeho života byla Robbinsova práce odměněna celou řadou cen Tony i jiných ocenění. Při příležitosti sedmdesátin získal také cenu Tony za celoživotní dílo. Choreograf a režisér Jerome Robbins zemřel 29. července 1998 v New Yorku ve věku nedožitých 80 let.