JAK SE NESTAT KURTIZÁNOU: GIGI

Před pětačtyřiceti lety měl světovou premiéru muzikál Gigi autorů Alana Jay Lernera a Fredericka Loewa, které nejvíce proslavilo jejich další dílo My Fair Lady.

Muzikál Gigi má dlouhý rodokmen. Na jeho počátku stojí stejnojmenná novela tehdy sedmdesátileté francouzské autorky Colette, zobrazující život sličných kurtizán a rozmařilých kavalírů v Paříži roku 1900. Vypráví příběh mladičké ztřeštěné Pařížanky, která je v souladu s rodinnou tradicí připravována na dráhu kurtizány, ač je napůl ještě dítě. Ona však naváže vztah se zámožným pařížským mladíkem, za něhož se nakonec provdá.

Už v roce 1949 vznikla francouzská filmová adaptace této novely s herečkou Danièle Delorme v titulní úloze. O dva roky později upravila americká autorka Anita Loos tutéž předlohu také pro jeviště. Broadwayská činoherní inscenace Gigi proslavila do té doby neznámou herečku Audrey Hepburn, kterou si do titulní role vybrala sama spisovatelka Colette.

Po úspěchu novely i činoherní verze se úspěšný hollywoodský filmový producent a textař Arthur Freed, tehdy vedoucí proslulého filmového studia MGM, rozhodl Gigi natočit jako muzikálový film. Autory adaptace se stali Alan Jay Lerner a Frederick Loewe, jejichž My Fair Lady tehdy právě slavila ohromný úspěch na Broadwayi. Muzikály MGM vždy patřily ke špičce svého žánru, a to jak bohatostí výpravy a množstvím hvězd, tak líbivostí hudebních čísel či propracovanými tanečními výstupy.

Adaptace Gigi v režii Vincenta Minnelliho se natáčela mimo jiné také v reálných pařížských exteriérech. Titulní roli ztělesnila Leslie Caron, která měla za sebou už několik hollywoodských filmů. Jejího filmového partnera Gastona hrál francouzský herec Louis Jourdan. V úloze strýce Honorého okouzloval téměř sedmdesátiletý Maurice Chevalier, pro něhož tato role, která se neobjevuje v novele ani v divadelní adaptaci, přinesla vítané povzbuzení skomírající kariéry.

Film z roku 1958 získal rekordních devět Oscarů, když proměnil ve výhru všechny své nominace. Chevalier navíc převzal zvláštního Oscara za více než padesátiletý přínos do světa zábavy. A 15 let po premiéře filmu, 13. listopadu 1973, měl muzikál Gigi také svoji divadelní premiéru na Broadwayi – k překvapení všech tam však dosáhl pouhých 103 repríz.