VÝROČÍ MUZIKÁLU JAK UDĚLAT KARIÉRU SNADNO A RYCHLE

Jak se z umývače oken stát ředitelem velké firmy? Není lepší návod, než zhlédnout muzikál Franka Loessera How To Succeed In Business Without Really Trying, v českých divadlech uváděný pod názvy Jak udělat kariéru snadno a rychle nebo také Prezidentem snadno a rychle. Ve středu 14. října oslavil populární broadwayský muzikál 55. výročí od premiéry. Muzikál je zpracováním stejnojmenné satirické příručky Shepherda Meada a vypráví příběh umývače oken J. P. Finche, který se zhlédne v návodu na zaručený úspěch v korporátním světě. Šplhání po kariérním žebříčku však ambicióznímu mladíkovi komplikuje řada okolností, se kterými příručka zaručující skvělou kariéru nepočítá: ty mu přináší do cesty nejenom sám velký ředitel J. B. Biggley, ale také jeho nafoukaný synovec Bud Frump a především půvabná sekretářka Rosemary.

Při své světové premiéře v roce 1961 získal muzikál řadu ocenění a vedle My Fair Lady a Hello, Dolly! patřil k vůbec nejhranějším titulům první poloviny 60. let. V roce 1967 vznikla také méně úspěšná filmová adaptace, ve které hráli oba původní představitelé broadwayského nastudování – tedy Robert Morse jako učenlivý J. P. Finch a Rudy Vallee v roli ředitele Biggleyho. Na Broadway se dílo skladatele a textaře Franka Loessera vrátilo několikrát: v roce 1995 v něm například zazářil Matthew Broderick.

Ve stejném roce byl muzikál uveden pod názvem Prezidentem snadno a rychle také v pražském Hudebním divadle Karlín. Do hlavní role byl obsazen Jiří Langmajer. Inscenaci režíroval Evžen Sokolovský a kromě Langmajera se v ní objevila i řada tehdy začínajících, později populárních tváří – například Petr Rychlý nebo Michaela Dolinová. Podruhé se tento muzikál pražským divákům představil v roce 2012 na jevišti Divadla na Vinohradech. V režii Radka Balaše v něm účinkovali Michal Novotný jako J. P. Finch, Barbora Poláková jako půvabná sekretářka Rosemary či Kateřina Brožová jako svůdná Hedy.

V roce 2011 byl k 50. výročí světové premiéry na Broadwayi uveden další revival. Největším lákadlem nové inscenace bylo obsazení hlavní role J. P. Finche, kterého ztvárnil populární představitel Harryho Pottera, britský herec Daniel Radcliffe. Ten se přes svou dosud omezenou zkušenost s divadlem ukázal jako velký profesionál a obdiv si vysloužil také svým živým vystoupením při udílení cen Tony.

Za pětapadesát let své existence získal muzikál How To Succeed nejen prestižní Pulitzerovu cenu za drama, ale i devět cen Tony, více než desítku nominací a také další, u nás méně známá ocenění. Ačkoli tedy u nás nepatří mezi často uváděné tituly, ve světě se řadí k těm nejznámějším a nejúspěšnějším.